Ta technologia paneli fotowoltaicznych zdominowała polski rynek PV

Ta technologia paneli fotowoltaicznych zdominowała polski rynek PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ostatnie lata na globalnym rynku fotowoltaicznym stały pod znakiem spadającego udziału w inwestycjach dominujących wcześniej paneli fotowoltaicznych typu polikrystalicznego. Wraz z ogólnym spadkiem cen paneli zyskiwały natomiast panele monokrystaliczne, nieco droższe od paneli typu polikrystalicznego, ale za to charakteryzujące się większą sprawnością.

Obecnie już większość instalacji fotowoltaicznych na świecie jest wykonywana na panelach typu monokrystalicznego. Najnowszy raport Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, dotyczący inwestycji na naszym rynku fotowoltaicznym za 2019 rok, pokazuje, że Polska nie jest w tym zakresie wyjątkiem.

W ubiegłym roku w Polsce powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 820,1 MW, z czego aż 691,4 MW zrealizowano w segmencie najmniejszych mikroinstalacji o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 50 kW.

REKLAMA

SBF Polska PV informuje, że aż 79 proc. z wykonanych w ubiegłym roku w naszym kraju instalacji fotowoltaicznych bazowało na modułach monokrystalicznych, a pozostały udział na poziomie 21 proc. miały moduły typu polikrystalicznego. Z danych Stowarzyszenia wynika, że udział w polskim rynku modułów cienkowarstwowych był marginalny.

REKLAMA

Z informacji zebranych przez SBF Polska PV wynika ponadto, że widocznym trendem jest zainteresowanie klientów modułami, w których stosowana jest stosunkowo nowa technologia połówkowych ogniw (half-cut), ze 120 ogniwami w miejsce standardowej liczby 60 ogniw.

Jeśli wyszczególnić tę grupę modułów fotowoltaicznych, jej udział w instalacjach wykonanych w ubiegłym roku w naszym kraju miał wynieść 28 proc. Natomiast 58 proc. miało przypaść na pozostałe moduły monokrystaliczne, a 14 proc. na moduły typu polikrystalicznego.

SBF Polska PV w swoim najnowszym raporcie informuje ponadto o udziale w rynku falowników 3-fazowych i 1-fazowych. Udział tych pierwszych pod względem zainstalowanej mocy miał wynosić 91 proc. Stowarzyszenie ocenia, że wynika to głównie ze średniej wielkości montowanych w naszym kraju systemów PV, która wynosi w Polsce 6,5 kWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.