Amazon zbuduje pięć ogromnych farm fotowoltaicznych

Amazon zbuduje pięć ogromnych farm fotowoltaicznych
Canadian Solar

Budowa ogromnych farm fotowoltaicznych ma przybliżyć Amazona do celu całkowitego pokrycia swojego zapotrzebowania energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. To już kolejne inwestycje w OZE, w które angażuje się jeden z największych koncernów na świecie.  

Koncern kierowany przez Jeffa Bezosa poinformował, że zbuduje pięć farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 615 MW, które mają produkować w skali roku energię w ilości 1,2 TWh. Tyle mniej więcej konsumuje 113 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Projekty ogłoszone przez Amazona to elektrownia fotowoltaiczna o mocy 100 MW, która powstanie w Chinach i która ma produkować w skali roku 128 GWh energii elektycznej, elektrownia fotowoltaicza o mocy 105 MW w Australii, mająca produkować rocznie250 GWh energii elektrycznej, a także trzy farmy fotowoltaiczne w Stanach Zjednoczonych – dwie w Ohio o mocy 200 MW i 80 MW, a także elektrownia PV o mocy 130 MW, która powstanie w Virginii.

REKLAMA

Do tej pory Amazon ogłosił budowę 31 przemysłowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych oraz około 60 dachowych instalacji fotowoltaicznych, które powstaną na dachach jego budynków. Łączna moc tych projektów wyniesie ponad 2,9 GW, a ich efektem ma być produkcja energii w ilości ponad 7,6 TWh w skali roku, odpowiadającej zapotrzebowaniu generowanemu przez około 680 tys. gospodarstw domowych w USA.

Cel Amazona to osiągnięcie 80-procentowego udziału zielonej energii w swoim miksie energetycznym do roku 2024 i 100 proc. do roku 2030, a następnie dojście do stanu zerowych emisji netto do roku 2040.

REKLAMA

Ten cel koncern Jeffa Bezosa realizuje budując własne źródła wytwórcze, ale także podpisując umowy PPA na dostawy energii z instalacji realizowanych przez innych inwestorów.

W tym roku Amazon podpisał już m.in. umowę na dostawy energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 146 MW, którą w Australii zbuduje deweloper i producent modułów fotowoltaicznych Canadian Solar. Wiadomo, że ta inwestycja będzie gotowa w przyszłym roku i będą się na nią składać dwustronne moduły fotowoltaiczne.

Wcześniej w tym roku Amazon informował także o kilku innych umowach na odbiór zielonej energii z odnawialnych źródeł, które powstaną w Europie i USA.

Chodzi o umowy na zakup energii m.in. z farmy wiatrowej o mocy 122 MW, która powstanie w Västernorrland w Szwecji, a także z farmy fotowoltaicznej o mocy 50 MW mającej powstać w Hiszpanii, w regionie Saragossy. Te projekty mają być gotowe w latach 2021-22.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.