Tańsze instalacje fotowoltaiczne dla członków klastra

Tańsze instalacje fotowoltaiczne dla członków klastra
Soltech Energy

Gmina Jarocin zachęca mieszkańców do instalacji fotowoltaiki i włączenia się w działalność lokalnego klastra energii. Utworzona przez wielkopolską gminę spółka, będąca jednocześnie liderem klastra, szykuje też pierwsze inwestycje w fotowoltaikę, która wyprodukuje energię na potrzeby miejskich spółek i obniży koszty ich funkcjonowania.  

Utworzony przez gminę Jarocin klaster energii otwiera się na prosumentów będących osobami fizycznymi. 

 – Kilka lat temu powstał klaster energetyczny i spółka Energia Jarocin, której celem jest produkcja energii elektrycznej oraz zarządzanie tą energią tak, aby, być może za jakiś czas, gmina Jarocin i mieszkańcy stali się energetycznie samowystarczalni. Początkowo działalność klastra skoncentrowana była na gminnych podmiotach oraz spółkach. Teraz program Energia Jarocin 2020 kierujemy do mieszkańców gminy – informuje burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

REKLAMA

Projekt o nazwie Energia Jarocin 2002 jest skierowany do mieszkańców gminy i polega na kompleksowej obsłudze procesu montażu instalacji fotowoltaicznych na prywatnych budynkach.

Gmina Jarocin zapewnia, że zainteresowane osoby będą mogły zamontować odnawialne źródła energii w korzystniejszej cenie, uzyskają pełne wsparcie we wszystkich formalnościach, także w organizacji finansowania czy złożeniu dokumentów niezbędnych do uzyskania dotacji w ramach programu Mój Prąd.

W tym celu komunalna spółka Energia Jarocin Sp. z o.o., będąca liderem klastra Energia Jarocin, podpisała listy intencyjne z firmami z branży fotowoltaicznej dotyczące współpracy. Kolejnym krokiem było skierowanie zapytania ofertowego do tych podmiotów, a następnie złożenie przez nie ofert. Dzięki temu udało się uzyskać stosunkowo niską cenę za wykonanie instalacji. Dla członków klastra wyniesie ona 3800 zł netto za 1 kWp. Audyt, który przeprowadzi wykonawca inwestycji, jest wliczony w tę cenę.

Z projektu mogą skorzystać osoby fizyczne, przedsiębiorcy i rolnicy. Warunkiem udziału w programie jest przystąpienie do klastra Energia Jarocin.

Pierwszym krokiem ma być podpisanie przez osoby chcące skorzystać z projektu deklaracji o przystąpieniu do klastra oraz wypełnienie prostej ankiety, w której wskazują podstawowe dane o budynku, na którym instalacja ma zostać zamontowana. Następnie ankieta zostanie przekazana firmie montującej instalacje PV. W kolejnym etapie ma następowąć audyt nieruchomości oraz podpisanie umowy między uczestnikiem programu a wykonawcą instalacji.

Mieszkańcy Jarocina będą mogli też liczyć na pomoc w uzyskaniu dotacji z rządowego programu Mój Prąd czy komercyjnego kredytu na fotowoltaikę.

W ramach jarocińskiego klastra planowane są ponadto inwestycje w większe instalacje PV, które zasilą gminną infrastrutkurę.

REKLAMA

Warte 3 mln zł inwestycje, które zrealizują komunalne spółki z Jarocina, zakładają budowę instalacji fotowoltaicznych m.in. na terenie gminnych obiektów wodociągowych i rekreacyjnych.  

Plan to montaż prawie 2 tys. paneli fotowoltaicznych, których łączna moc wyniesie 640 kWp.

Obecnie własną instalację fotowoltaiczną o mocy 90,2 kWp eksploatuje już lokalny Zakład Gospodarki Odpadami – Wielkopolskie Centrum Recyklingu.

Koordynatorem inwestycji jest spółka Energia Jarocin, która została powołana w celu realizacji zadań gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną. Jej zadaniem jest m.in. koordynowanie procesu zakupu energii elektrycznej dla gminnych spółek.

Projekt montażu fotowoltaiki przez komunalne spółki z Jarocina uzyskał finansowanie w postaci preferencyjnych pożyczek z możliwością umorzenia 10 proc. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Poznania w ramach programu „Przedsięwzięcia w zakresie efektywności energetycznej i ochrony powietrza w roku 2020”.

W naborze przeprowdzonym w tym roku przez WFOŚiGW w Poznaniu do wsparcia w postaci preferencyjnych pożyczek z możliwoscią umorzenia od 10 do 15 procent wybrano w sumie 29 przedsiewzięć, których całkowity koszt wyniesie niemal 35 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.