R.Power zakontraktował falowniki do projektów PV o mocy 122 MW

R.Power zakontraktował falowniki do projektów PV o mocy 122 MW
R.Power

Największy polski deweloper farm fotowoltaicznych podpisał umowę zakupu falowników Huawei serii SUN2000 105KTL. Urządzenia zostaną wykorzystane w projektach o łącznej mocy aż 122 MWp.

W ramach przeprowadzonej w grudniu 2019 r. aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MWp sprzedano ponad 11,43 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 3,6 mld zł. Najwięcej z niej wyprodukuje spółka R.Power, która zabezpieczyła prawa do sprzedaży energii dla projektów o mocy 122 MWp.

Firma poinformowała teraz o podpisaniu umowy na dostawę falowników Huawei serii SUN2000 105KTL, które zostaną wykorzystane na tych farmach fotowoltaicznych.

REKLAMA

W realizacji naszych projektów wykorzystujemy najwyższej klasy sprzęt produkowany przez liderów branży. Jednak nie zapominamy o współpracy z lokalnymi firmami, które świadczą dla nas usługi wykonawcze jak i dostarczają stacje transformatorowe, konstrukcje czy okablowanie. Taki model z jednej strony gwarantuje wysoką jakość, z drugiej sprzyja rozwojowi całej branży słonecznej i gospodarki w Polsce – komentuje Przemysław Pięta, współzałożyciel i prezes zarządu R.Power.

Huawei rozwija platformę sprzętową SUN2000 od 2013 roku. Firma jako pierwsza wprowadziła wsparcie dla modułów dwustronnych, które wykorzysta w swoich projektach R.Power, a także dla systemów śledzących słońce oraz algorytmy uczenia maszynowego na potrzeby zdalnej diagnostyki i ograniczenia ryzyka pożarowego.

Obecnie Huawei wdraża technologie z obszaru sztucznej inteligencji w fotowoltaice, w tym AFCI i Smart I-V Diagnosis z algorytmami AI.

R.Power jest największą firmą w sektorze fotowoltaiki w Polsce. W ciągu ostatnich lat wygrała aukcje na łączną moc elektrowni fotowoltaicznych prawie 300 MWp. W naszym kraju firma rozwija portfel farm fotowoltaicznych o mocy ponad 1000 MWp. Poza Polską R.Power rozwija projekty fotowoltaiczne na terytorium Portugalii, Włoch i Hiszpanii.

Ostatnio R.Power informował o podpisaniu kolejnej umowy z generalnym wykonawcą farm fotowoltaicznych, dla których zabezpieczył gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

REKLAMA

Należąca do grupy Erbud firma PBDI podpisała umowę na budowę farm fotowoltaicznych należących do 21 spółek celowych związanych z R.Power. Łączna wartość kontraktu wynosi 37,21 mln netto.

Z informacji przekazanej przez PBDI wiadomo, że wartość pojedynczej umowy nie przekracza 2 mln zł netto. Realizacja każdego kontraktu zakończy się w ciągu 18 miesięcy od otrzymania polecenia rozpoczęcia pracy.

To kolejne umowy na realizację największego w kraju portfela farm fotowoltaicznych, które w ramach systemu aukcyjnego rozwija R.Power.

Wcześniej warszawski deweloper podpisał umowę na wykonanie 28 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MWp. Ich budową zajmie się firma Electrum.

W tym roku R.Power podpisał ponadto umowy na budowę 35 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 33,6 MW z powiązaną z grupą R.Power firmą Nomad Electric, a także z firmą Solartech, która wybuduje dla dewelopera 31 farm PV, każda o mocy maksymalnej 1 MW.

W 2020 roku R.Power planuje budowę farm fotowoltaicznych o mocy blisko 50 MWp, które wygrały aukcję w 2018 roku, a także rozpoczyna realizację 130 elektrowni, dla których spółka zabezpieczyła sprzedaż energii w ostatniej aukcji z grudnia 2019 r.

Ponadto firma rozpoczyna realizację swojej pierwszej farmy fotowoltaicznej na zagranicznym rynku. Projekt realizowany w Portugalii będzie liczyć 8,5 MWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.