Nowość w aplikowaniu o dotacje na fotowoltaikę z Mojego Prądu

Nowość w aplikowaniu o dotacje na fotowoltaikę z Mojego Prądu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Dla wszystkich, którzy nie mają profilu zaufanego czy e-dowodu, a chcą skorzystać z 5 tys. zł dotacji na przydomową fotowoltaikę, NFOŚiGW we współpracy z Ministrem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotował kolejne ułatwienie w programie Mój Prąd. To możliwość składnia elektronicznych wniosków na gov.pl przez pełnomocnika.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny informuje, że nowa opcja w Moim Prądzie ma na celu maksymalne poszerzenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje.

– Rozstając się z końcem marca z papierowymi wnioskami w Moim Prądzie, deklarowaliśmy uruchomienie prac nad kolejną cyfrową usługą, umożliwiającą składanie wniosków przez pełnomocnika. Udało nam się wdrożyć tę usługę. Od teraz pełnomocnik, czyli osoba upoważniona, może szybko i łatwo wyręczyć potencjalnych wnioskodawców w internetowym aplikowaniu o dotację – wyjaśnia Piotr Woźny.

REKLAMA

Wzór pełnomocnictwa do złożenia wniosku w ramach programu Mój Prąd znajduje się na stronie mojprad.gov.pl (zakładka: Złóż wniosek) i obowiązuje od 22 maja 2020 r. Należy go pobrać, wydrukować, podpisać a następnie załączyć w formie skanu do elektronicznego formularza na gov.pl.

Wdrożenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje przez pełnomocnika to ostatni krok w procesie cyfryzacji obsługi klienta w Moim Prądzie. 

REKLAMA

Wdrożenie możliwości składania elektronicznych wniosków o dotacje przez pełnomocnika to ostatni krok w procesie cyfryzacji obsługi klienta w Moim Prądzie. Warto przypomnieć, że w momencie uruchomienia programu – 30 sierpnia 2019 r. – jedyną możliwą opcją było składanie papierowych wniosków o dofinansowanie. Koneserów informatyzacji sektora publicznego zainteresuje z pewnością fakt, że cała obsługa programu Mój Prąd realizowana jest za pomocą chmury Microsoft Azure, z której korzysta NFOŚiGW – dodaje Piotr Woźny. 

NFOŚiGW ocenia, że Mój Prąd z budżetem 1 mld zł to największy w Europie program finansujący mikroinstalacje fotowoltaiczne dla osób fizycznych. Oferowane dofinansowanie w formie dotacji pokrywa do 50 proc. kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie.

Dotychczas, w ramach pierwszego i drugiego (aktualnego) naboru, prowadzonych odpowiednio w dniach od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 r. oraz od 13 stycznia 2020 r. do dzisiaj, wpłynęło ponad 73 tysiące wniosków o dotacje. Łącznie daje to moc zainstalowaną na poziomie 408 MW.

Jak wylicza NFOŚiGW, na podstawie dotychczas złożonych wniosków do kieszeni Polaków trafiło bądź trafi ponad 360 milionów złotych dotacji, a wartość inwestycji w domową fotowoltaikę, zrealizowanych przez polskie gospodarstwa domowe dzięki programowi Mój Prąd, osiągnęła już kwotę około 1,8 miliarda złotych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.