Rośnie udział modułów monokrystalicznych w polskim rynku PV

Rośnie udział modułów monokrystalicznych w polskim rynku PV
Fot. Mike Baker, flickr cc

Z danych udostępnionych przez Instytut Energetyki Odnawialnej wynika, że w ubiegłym roku przewaga monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych nad modułami typu monokrystalicznego na polskim rynku PV była większa niż w innych krajach.

Podczas gdy w ostatnich latach najczęściej stosowane przez inwestorów były panele fotowoltaiczne typu polikrystalicznego – tańsze od modułów monokrystalicznych, ale z reguły charakteryzujące się mniejszą sprawnością – teraz widać coraz większą dominację tych drugich modułów.

Z danych przedstawionych przez Instytut Energetyki Odnawialnej, wynika, że w Polsce jest ona jeszcze większa niż przeciętnie na globalnym rynku PV.

REKLAMA

IEO szacuje, że wykonane w Polsce w ubiegłym roku instalacje fotowoltaiczne już w 80-procentach składały się z modułów monokrystalicznych z ogniwami typu p, a do tego kilkuprocentowy udział w rynku miały moduły monokrystaliczne z ogniwami typu n. Pozostały udział przypadł na panele polikrystaliczne z ogniwami typu p.

Instytut odnotowuje, powołując się na dane IRTPV, że w skali globalnej udział technologii monokrystalicznej typu p wynosił w wykonanych w 2019 roku instalacjach PV około 60 proc., a do tego kilkuprocentowy udział miała technologia monokrystaliczna z ogniwami typu p. Pozostały udział przypadł na moduły polikrystaliczne typu p.

IEO ocenia, że rosnąca popularność modułów monokrystalicznych w Polsce wynika z faktu, że rozbieżność cenowa pomiędzy technologiami poli- a mono nie jest tak duża, jak kilka lat temu, a ponadto klienci dokonując wyboru, biorą pod uwagę nie tylko koszt [zł/kWp], ale też jakość, estetykę czy powierzchnię, jaką ma zajmować instalacja PV.  

REKLAMA

Ostatnio o dominacji technologii monokrystalicznej na polskim rynku informowało Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, podając, że 79 proc. z wykonanych w naszym kraju w 2019 roku instalacji fotowoltaicznych bazowało na modułach monokrystalicznych, a pozostały udział na poziomie 21 proc. miały moduły typu polikrystalicznego.

Z informacji zebranych przez SBF Polska PV wynika ponadto, że widocznym trendem jest zainteresowanie klientów modułami, w których stosowana jest stosunkowo nowa technologia połówkowych ogniw (half-cut), ze 120 ogniwami w miejsce standardowej liczby 60 ogniw.

Jeśli wyszczególnić tę grupę modułów fotowoltaicznych, jej udział w instalacjach wykonanych w ubiegłym roku w naszym kraju miał wynieść 28 proc. Natomiast 58 proc. miało przypaść na pozostałe moduły monokrystaliczne, a 14 proc. na moduły typu polikrystalicznego.

W ubiegłym roku w Polsce powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 820,1 MW, z czego aż 691,4 MW zrealizowano w segmencie najmniejszych mikroinstalacji o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 50 kW, w którym standardowo popularniejsze są moduły monokrystaliczne. Obecnie zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce zbliżą się już do 2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.