Największa firma na rynku fotowoltaicznym podwoi produkcję paneli

Największa firma na rynku fotowoltaicznym podwoi produkcję paneli
Jinko Solar

JinkoSolar jest obecnie największym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych i najwyraźniej nie zamierza oddawać nikomu pozycji lidera. Firma rozpoczyna serię inwestycji, które będą skutkować podwojeniem jej zdolności produkcyjnych.

Obecnie JinkoSolar posiada – oprócz linii, na których wytwarza komponenty modułów: wafle krzemowe czy ogniwa – linie umożliwiające produkcję w skali roku modułów fotowoltaicznych o mocy kilkunastu GW.

Na koniec 2019 r. roczne zdolności produkcyjne firmy zatrudniającej około 15 tys. pracowników wynosiły 11,5 GW w przypadku wafli monokrystalicznych, 10,6 GW w zakresie ogniw i 16 GW jeśli chodzi o moduły.

REKLAMA

Podobnie jak inni czołowi producenci paneli PV z Chin, mimo kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa Jinko Solar nie zamierza zwalniać z rozbudową swojego potencjału produkcyjnego.

Jinko Solar uruchomił właśnie produkcję w nowej fabryce w Yiwu w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu Chin. Moc linii produkcyjnych uruchomionych w pierwszym etapie inwestycji wynosi aż 4,8 GW, a produkcja na liniach zbudowanych w drugim etapie ruszy już w sierpniu.

Docelowo linie produkcyjne w Yiwu zostaną rozbudowane do roku 2022 do 16 GW, co oznacza, że produkcja paneli chińskiej firmy zostanie podwojona.

Chiński producent podaje, że całkowity koszt budowy nowej fabryki mogącej wytwarzać w skali roku panele fotowoltaiczne o mocy 16 GW wyniesie około 11 mld juanów, czyli około 1,54 mld dolarów.

Wcześniej, do końca tego roku, JinkoSolar chce posiadać linie umożliwiające roczną produkcję modułów PV o mocy 25 GW.

Prognoza sprzedaży chińskiego producenta na ten rok mówi natomiast o całkowitej mocy sprzedanych modułów rzędu 18-20 GW. W 2019 roku Jinko Solar sprzedał moduły o mocy około 14,5 GW.

REKLAMA

Dla porównania, w ubiegłym roku na całym świecie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 100-120 GW. Mniej więcej takie rozbieżności można znaleźć w raportach kluczowych instytucji zajmujących się analizami rynku fotowoltaicznego.

JinkoSolar zapowiada jednocześnie, że będzie wykorzystywał przy produkcji modułów wyłącznie wysokowydajne ogniwa monokrystaliczne.

Pod koniec ubiegłego roku chińska firma informowała, że w krótkim terminie chce zwiększyć produkcję wysokowydajnych modułów serii Tiger, o jednostkowej mocy sięgającej obecnie około 470 W, do poziomu 10 GW rocznie.

Natomiast ostatnio chińska firma zasygnalizowała wprowadzenie na rynek modułu fotowoltaicznego charakteryzującego się największą mocą na rynku.

W nowym module Tiger Pro wykorzystane zostaną połówkowe ogniwa oraz technologia Tiling Ribbon mająca zmniejszyć odstępy między ogniwami. Zastosowanych zostanie 9 busbarów.

Moduł ma być dostępny zarówno w wersji jednostronnej jak i dwustronnej – o sprawności wynoszącej odpowiednio 21,6 proc. oraz 21,4 proc.

Więcej na ten temat w artykule: Wyścig producentów paneli fotowoltaicznych. Coraz bliżej 600 Wp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.