ReneSola przedstawiła plan na tegoroczne aukcje

ReneSola przedstawiła plan na tegoroczne aukcje

Wywodzący się z Chin, a obecnie mający siedzibę w USA, deweloper elektrowni fotowoltaicznych należy do największych inwestorów na polskim rynku solarnym. ReneSola sygnalizuje apetyt na budowę następnych elektrowni PV w naszym kraju.  

Plany kolejnych inwestycji ReneSola przedstawiła w raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2020 r., w którym wypracowała przychody na poziomie 21,16 mln dolarów wobec przychodów rzędu 26,52 mln dolarów w poprzednim kwartale oraz przychodów na poziomie 13,05 mln dolarów wypracowanych w analogicznym kwartale 2019 roku.

W minionym kwartale ReneSola odnotowała stratę netto w wysokości 4,67 mln dolarów wobec straty rzędu 14,46 mln dolarów we wcześniejszym kwartale oraz straty na poziomie 5,55 mln dolarów w analogicznym kwartale zeszłego roku.

REKLAMA

Deweloper ma już na koncie postawienie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 779 MW, z czego należą do niego nadal aktywa o mocy 216 MW zlokalizowane w Chinach (172 MW), USA (24,1 MW), Wielkiej Brytanii (4,3 MW) oraz Rumunii (15,4 MW).

W drugim kwartale 2020 r. ReneSola jest w trakcie budowy kolejnych farm fotowoltaicznych – o mocy 15 MW na Węgrzech oraz 15 MW w USA.

Wywodzący się z Chin deweloper należy do największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym i w swoim ostatnim raporcie finansowym poświęca naszemu krajowi sporo miejsca.

Do tej pory ReneSola startowała we wszystkich aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych dla projektów o mocy do 1 MW, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

REKLAMA

W pierwszej aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 roku, ReneSoli udało się zabezpieczyć prawa do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które w zakresie fotowoltaiki dotychczas uzyskały gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Zaoferowana cena wyniosła 408,8 zł/MWh.

W wyniku trzech aukcji, które odbyły się w latach 2016-2018, ReneSola zbudowała w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 81 MW, każdy o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Te projekty zostały następnie sprzedane – w tym 55 MW kupił szkocki fundusz Aberdeen Standard Investment, a 13 MW Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe „Mosty”.

W kolejnej aukcji, która odbyła się w grudniu 2019 roku, ReneSola zabezpieczyła prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda w przypadku sprzedaży energii z kolejnych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW. Te projekty mają być gotowe najpóźniej w przyszłym roku i także zostaną wystawione na sprzedaż.

Podobny model biznesowy ReneSola chce zastosować w przypadku projektów, które zamierza zgłosić do aukcji zaplanowanej na ten rok. Znowu chodzi o aukcję wiatrowo-fotowoltaiczną dla projektów o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Tym razem deweloper chce zgłosić do tej aukcji 9 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 9 MW.

ReneSola sygnalizuje jednocześnie zainteresowanie przejęciami kolejnych projektów PV w naszym kraju. Cel wskazany w raporcie finansowym za pierwszy kwartał 2020 r. to zbudowanie do końca tego roku portfelu projektów PV w Polsce o łącznej mocy 150 MW.

Globalny cel firmy na ten rok to budowa portfela projektów PV o łącznej mocy 1000 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.