Prosumenci w Bułgarii dostaną taryfy gwarantowane. Ile zarobią?

Prosumenci w Bułgarii dostaną taryfy gwarantowane. Ile zarobią?
Dirk Ingo Franke, wikimedia cc

Osoby instalujące małe systemy fotowoltaiczne w Bułgarii będą mogły liczyć na objęcie sprzedaży nieskonsumowanych na miejscu nadwyżek energii systemem taryf gwarantowanych.

Bułgaria już kiedyś stosowała system taryfy gwarantowanej (feed-in tariff, FiT) w zakresie sprzedaży energii z fotowoltaiki. Jego wdrożenie przełożyło się wówczas na szybki wzrost mocy PV w bułgarskim systemie energetycznym.

Później jednak dosyć szybko atrakcyjne taryfy zostały wycofane dla nowych projektów, a inwestycje w fotowoltaikę w Bułgarii drastycznie zwolniły.

REKLAMA

Zainstalowany potencjał PV w tym kraju wynosił na koniec 2019 roku już około 1065 MW, jednak w ostatnich siedmiu latach, po wygaszeniu taryf, w bułgarskiej fotowoltaice przybyło zaledwie 53 MW.

Teraz bułgarskie władze chcą ponownie sięgnąć po system taryfy gwarantowanej na sprzedaż energii z fotowoltaiki, aby napędzić rozwój segmentu najmniejszych elektrowni PV.

PV Magazine informuje, powołując się na komentarz otrzymany od Bułgarskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki, że bułgarskie władze mają wprowadzić system taryfy gwarantowanej dla segmentu instalacji PV o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

REKLAMA

Wysokość taryfy przyznanej inwestorom, którzy uruchomią produkcję energii z fotowoltaki, ma wynieść 238,07 BGN/MWh (około 536,5 PLN/MWh) w zakresie najmniejszych elektrowni PV o mocy do 5 kW. Natomiast stawka za produkcję energii z PV o mocy 5 kW – 30 kW ma wynosić 198,27 BGN/MWh (ok. 446,87 PLN/MWh).

Nowy system wsparcia dla bułgarskich prosumentów ma wejść w życie już w przyszłym miesiącu. Finalne zasady będą zależeć wyłącznie od krajowego regulatora rynku energii, a wdrożenie noweg mechanizmu nie będzie wymagało zmian ustawowych i zgody parlamentu.

W nowej wersji systemu taryfy gwarantowanej w Bułgarii ma nie obowiązywać górna granica całkowitej mocy, po której przekroczeniu FiT zostanie wyłączony dla kolejnych instalacji.

Jednak rząd Bułgarii zakłada zamknięcie nowego systemu dla nowych instalacji już po upływie 12 miesięcy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.