Solarne dachówki o sprawności 17,5 proc.

Solarne dachówki o sprawności 17,5 proc.
Roof Tiles Technology

Brytyjska firma Roof Tiles Technology opracowała autorskie rozwiązanie w obszarze solarnych dachówek, które zastępując tradycyjne dachówki, będą jednocześnie wytwarzać energię elektryczną.

PV Magazine informuje o wprowadzeniu na rynek przez brytyjską firmę Roof Tiles Technology solarnych dachówek o nazwie BiSolar.

Nominalna moc każdej fotowoltaicznej dachówki ma liczyć 18 W, a sprawność przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną powinna sięgać 17,5 proc.

REKLAMA

To mniej niż sprawności tradycyjnych paneli fotowoltaicznych, które są już dostępne na rynku, jednak w przypadku technologii rozwijanej przez brytyjską firmę zaletą ma być przede wszystkim brak konieczności montażu tradycyjnego pokrycia dachowego, które zastępuje dach wytwarzający od razu energię elektryczną.

W solarnych dachówkach brytyjska firma ma wykorzystać monokrystaliczne ogniwa PERC dostarczone przez niewymienionego z nazwy chińskiego producenta. Sprawność tych ogniw ma sięgać 22 proc.

Rozmiar solarnej dachówki wynosi 445×330 mm, a jej waga sięga 6 kg, z czego 1,2 kg to waga samego ogniwa.

Cytowany przez PV Magazine Antonio Lanzoni z Roof Tiles Technology informuje, że na 1 m2 potrzebne jest przeciętnie 9,7 dachówek, a z takiej powierzchni możliwe jest uzyskanie nominalnej mocy 175 W.

REKLAMA

Lanzoni przekonuje, że instalacja wykonana z solarnych dachówek będzie droższa od tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej jedynie o około 25-30 proc., co może być niezłym wynikiem, biorąc pod uwagę brak  kosztów związanych z montażem tradycyjnego dachu.  

Na solarne dachówki brytyjska firma ma zapewniać 25-letnią gwarancję określonego uzysku energii.

Obecnie brytyjska firma ma realizować dostawy pierwszych solarnych dachówek dla wybranych, pilotażowych inwestycji w kilku krajach, a Roof Tiles Technology zaprojektował również linię produkcyjną, z pomocą której można wytwarzać solarne dachówki o mocy 18 MW w skali roku i której zakup ma być elementem pakietu oferowanego potencjalnym partnerom biznesowym.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.