Największa transakcja na polskim rynku fotowoltaiki

Największa transakcja na polskim rynku fotowoltaiki
R.Power

Największy polski deweloper farm fotowoltaicznych R.Power oraz szkocki fundusz Aberdeen Standard Investments sfinalizowały transakcję, w wyniku której Szkoci staną się właścicielem portfela elektrowni PV o mocy 122 MWp i ugruntują pozycję lidera pod względem posiadanych mocy w fotowoltaice w naszym kraju.

Firmy R.Power oraz Aberdeen Standard Investments (ASI) podpisały umowę, w ramach której szkocki fundusz przejmie 100 proc. udziałów w portfelu 130 naziemnych farm fotowoltaicznych, realizowanych w formule „pod klucz”.

Portfel obejmuje projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 122 MWp. Wszystkie posiadają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym i są zlokalizowane głównie na zachodzie i w centrum kraju. Mają produkować w skali roku w sumie około 134 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Wolumen przeprowadzonej przez nas transakcji oraz najszybszy w Europie wzrost mocy pochodzącej ze słońca, sięgającej już do blisko 2 GWp pokazują, że Polska stała się ważną częścią rynku PV w Unii Europejskiej – komentuje Przemysław Pieta, prezes R.Power.

Aberdeen Standard Investments na koniec ubiegłego roku zarządzał ponad tysiącem globalnych aktywów o wartości 486,5 miliardów funtów, a ostatnio konsekwentnie buduje portfel farm fotowoltaicznych w Polsce.

Nie jest to pierwsza transakcja, w wyniku której Aberdeen Standard Investments kupuje projekty fotowoltaiczne od R.Power. Dotąd szkocki fundusz zawarł sześć tego rodzaju umów na naszym rynku, z czego trzy z największym polskim deweloperem fotowoltaiki.

W wyniku dwóch wcześniejszych transakcji z R.Power Szkoci stali się właścicielami farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 46 MWp.

REKLAMA

Transakcja będzie naszą szóstą inwestycją na polskim rynku energetyki odnawialnej. Wpisuje się ona w naszą strategię nabywania i zarządzania kluczowymi aktywami infrastrukturalnymi w Europie. Istotnie umacnia ona naszą pozycję wiodącego inwestora na polskim rynku fotowoltaiki. Cieszymy się z możliwości odegrania aktywnej roli we wzroście energii odnawialnej w Polsce, w szczególności w sektorze fotowoltaiki, która jest aktywnie wspierana przez regulacje prawne. Dzięki dobrej współpracy z R.Power zawarliśmy transakcję, z której skorzystają wszyscy i mamy nadzieje na dalsze rozszerzenie współpracy w przyszłości – komentuje  Dominic Helmsley z Aberdeen Standard Investments.

Wcześniej Aberdeen Standard Investments przejął w naszym kraju zrealizowane również w systemie aukcyjnym elektrownie fotowoltaiczne od deweloperów Green Genius oraz Sun Investment Group. W pierwszym przypadku transakcja objęła 49 projektów o łącznej mocy 45,4 MW, a w drugim 43 projekty o mocy 42,37 MW.

Szkoci kupili też farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 55 MW zrealizowane w naszym kraju przez dewelopera ReneSola.

Z informacji zebranych przez Gramwzielone.pl wynika, że wraz z projektami przejętymi teraz od R.Power, Aberdeen Standard Investments zbudował już w Polsce portfel farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 310,77 MW.

Moc każdego projektu nie przekracza 1 MW i każdy ma 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym po cenach zaoferowanych w dotychczasowych aukcjach, które przeprowadził Urząd Regulacji Energetyki.

Ostatnio szkocki fundusz refinansował część z przejętych w naszym kraju farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 54,8 MW. Kredyty przyznało konsorcjum banków z udziałem Erste Group Bank AG oraz ING Bank Śląski S.A.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.