W maju najwięcej wniosków o dotacje na domową fotowoltaikę

W maju najwięcej wniosków o dotacje na domową fotowoltaikę
NFOŚiGW

Ubiegły miesiąc okazał się rekordowy pod względem liczby wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w maju wpłynęła rekordowa liczba 11918 wniosków o dotację na domową mikroinstalację fotowoltaiczną.

Jeśli każdy z wnioskodawców aplikował o maksymalną dopłatę w wysokości 5 tys. zł, oznacza to, że mogą oni uzyskać dofinansowanie wynoszące w sumie 59,59 mln zł, co stanowiłoby 6 proc. całkowitego budżetu programu Mój Prąd.

REKLAMA

Rekordowy pod względem dziennej liczby wniosków, które wpłynęły do Funduszu, okazał się dzień 6 maja, kiedy NFOŚiGW zarejestrował 665 wniosków.

W całkowitej liczbie wniosków złożonych w maju 920 z nich złożyli tzw. agregatorzy, czyli firmy instalacyjne posiadające odpowiednie porozumienie z Funduszem, które mogą składać wnioski w imieniu swoich klientów. Ostatnio NFOŚiGW umożliwił im składanie wniosków również w formie elektronicznej – jak ma to miejsce w przypadku wniosków składanych indywidualnie.

Wcześniej, w kwietniu, NFOŚiGW otrzymał w sumie 7886 złożonych elektronicznie wniosków o dofinansowanie na domową fotowoltaikę. W pierwszej połowie tamtego miesiąca widać było pewny spadek liczby składanych wniosków, co można powiązać z wprowadzaniem stanu epidemii. W kolejnych tygodniach wniosków było już coraz więcej.

REKLAMA

NFOŚiGW poinformował jednocześnie, że na koniec maja liczba wniosków otrzymanych w drugim naborze w programie Mój Prąd, prowadzonym od 13 stycznia br., wzrosła do 42 226.

Od początku kwietnia wnioski o dotacje na domową fotowoltaikę indywidualnie można składać już tylko na rządowej platformie gov.pl. Wykluczono dostępną wcześniej możliwość wysyłania wniosków na papierze.

W pierwszej edycji Mojego Prądu, w której nabór był prowadzony od początku września 2019 r. do połowy grudnia, wpłynęło około 30,1 tysiąca wniosków. Dotacje o wartości 138 mln zł miało otrzymać dotąd ponad 28 tys. uczestników pierwszego naboru.

Beneficjenci programu Mój Prąd decydujący się na inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł, przy czym dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kosztu całej inwestycji. W większości wnioski dotyczą maksymalnej kwoty dotacji. Budżet programu wynosi 1 mld zł.

Przyjmując, że w kolejnych miesiącach utrzyma się liczba wniosków składanych w pierwszych miesiącach 2020 r. (około 10 tys. miesięcznie na kwotę po około 50 mln zł), dotacje z programu Mój Prąd powinny wyczerpać się do połowy przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.