mBank sfinansuje budowę 28 farm fotowoltaicznych

mBank sfinansuje budowę 28 farm fotowoltaicznych
mBank

To kolejne inwestycje na krajowym rynku energetyki odnawialnej, w których finansowanie angażuje się mBank. Tym razem chodzi o projekty fotowoltaiczne należące do inwestora z Danii.

mBank sfinansuje budowę 28 farm fotowoltaicznych, które w naszym kraju uruchomi duński deweloper Nordic Solar Energy A/S.

Nordic Solar Energy działa na rynku fotowoltaicznym od 2010 roku i obecnie posiada w swoim portfelu elektrownie PV o łącznej mocy 156 MW, które znajdują się w Danii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Portugalii oraz w Polsce.

REKLAMA

Pierwszą inwestycją Nordic Solar na naszym rynku był zakup farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW, na co składają się projekty o jednostkowej mocy 1 MW – w tym 4 farmy PV w gminie Dobrcz w woj. kujawsko-pomorskim, a także 6 w gminie Olsztynek w woj. zachodniopomorskim. W tych projektach wykorzystano panele fotowoltaiczne BYD P6C-30 oraz falowniki Huawei SUN2000-36KTL. Za budowę odpowiadały firmy PBDI S.A. oraz ELWAR Sp. z.o.o.

Wszystkie zostały podłączone do sieci wiosną 2018 roku i posiadają gwarancje rozliczeń sprzedawanej energii w systemie aukcyjnym. Te farmy fotowoltaiczne Duńczycy kupili od dewelopera Chatteris Investments.

Kolejną inwestycją na polskim rynku, o której informuje Nordic Solar, był zakup pakietu projektów również o mocy 10 MW, które także posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Te farmy miała wybudować firma RTB Developer i składają się na nie panele DMEGC DM325-P156-72 oraz falowniki Huawei SUN2000-42TKL.

REKLAMA

Celem duńskiej firmy jest zwrot z inwestycji na poziomie co najmniej 6 proc., natomiast obecnie w posiadanych projektach ma ona osiągać średni zwrot rzędu 6,5 proc.

Przy transakcji z Nordic Solar mBankowi doradzała kancelaria Bird & Bird, która odpowiadała m.in. za przygotowanie umowy kredytu wraz z dokumentacją zabezpieczeń, a także przeanalizowała dla banku raporty due diligence finansowanych projektów.

W marcu tego roku mBank informował, że zwiększy limit finansowania projektów w obszarze energetyki odnawialnej do 2 mld zł.

Wcześniej, w 2018 roku, bank zdecydował się przeznaczyć na OZE kwotę 500 mln zł, a w kolejnym roku podjął decyzję o zwiększeniu tej puli o 100 proc. do 1 mld zł.

Do tej pory kredyty na OZE, które przyznał bank, w trzech czwartych trafiły do sektora wiatrowego. Reszta została przeznaczona na fotowoltaikę. Z finansowania mBanku skorzystali dotąd m.in. deweloperzy farm fotowoltaicznych Green Genius i R.Power.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.