Dofinansowanie na fotowoltaikę: Mój Prąd i inne źródła dotacji

Dofinansowanie na fotowoltaikę: Mój Prąd i inne źródła dotacji

W tym wpisie poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące dofinansowania fotowoltaiki. Jak działa program Mój Prąd? Składanie wniosków, regulamin i inne ważne informacje. Po przeczytaniu tego tekstu na pewno będziesz wiedział, jak otrzymać dofinansowanie! Program Mój Prąd nie jest oczywiście jedynym wsparciem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowań na fotowoltaikę – odwiedź stronę https://24fotowoltaika.pl/fotowoltaika-dofinansowanie/ .

Fotowoltaika dotacje: jak znaleźć dobrą ofertę?

REKLAMA

Zakładamy, że wiesz już, czym są instalacje fotowoltaiczne i dlaczego jest o nich obecnie tak głośno. Jeśli tu trafiłeś, poszukujesz pewnie najlepszego rozwiązania dla siebie. Budowa instalacji fotowoltaicznej dla domu jest sporą inwestycją, ale zdecydowanie opłacalną. Energia słoneczna jest nie tylko ekologiczna, ale również stanowi swego rodzaju uzyskanie niezależności od dostawcy energetycznego. Wiąże się to ze znacznym obniżeniem kosztów i wygodą.

Pozostaje pytanie: czy na fotowoltaikę są jakieś promocje? Jak obniżyć koszty? Jak znaleźć dobrą ofertę? Najpopularniejsze sposoby umożliwiające korzystny finansowo montaż instalacji dla domu to m.in. skorzystanie z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Drugą opcją są niskoprocentowe kredyty. O jednym i drugim rozwiązaniu powiemy sobie niżej.

Panele fotowoltaiczne: na nie zwróć uwagę!

Zanim przejdziemy do omawiania opłacalnych rozwiązań, jeśli chodzi o budowę i montaż instalacji fotowoltaicznych, powiemy kilka słów o tym, jak nie oszczędzać na instalacji fotowoltaicznej. Bardzo ważny element fotowoltaiki stanowią panele fotowoltaiczne.

 • To właśnie panele odpowiadają za ilość pobranej i przetworzonej energii słonecznej, którą można następnie zamienić w prąd dla Twojego domu.
 • Im mniej wydajne panele, tym więcej ich potrzeba, by osiągnąć wymaganą moc instalacji.
 • Każdy panel ma swoją gwarancję. I chociaż podaje się, że instalacja fotowoltaiczna może działać nawet 30 lat, to pod koniec tego okresu wydajność paneli i tak słabnie. Dlatego kompletnie nieopłacalne jest kupowanie używanych paneli fotowoltaicznych.

Równie ważnym elementem jest falownik fotowoltaiczny, który jest jakby automatycznym nadzorcą pracy całego systemu. To on przetwarza również prąd stały na prąd zmienny. Na szczęście o wszystkim tym powie Wam profesjonalna ekipa do montażu instalacji fotowoltaicznej. Fachowcom zależy, by Wasz system fotowoltaiczny był jak najlepszy, ponieważ dają na niego wieloletnią gwarancję.

Zaznaczamy tylko, że zarówno montaż instalacji, jak i materiały do niej to nie są rzeczy, na których warto oszczędzać. Zamiast tego lepiej poświęcić czas na dobrą dotację lub korzystny kredyt. I tu kolejny plus: zarówno w obliczeniach, jak i załatwianiu formalności także pomagają profesjonalne firmy montażowe.

Listy rankingowe w programie Mój Prąd

Ostatnio najwięcej mówi się o programie Mój Prąd, który oferuje dotację do fotowoltaiki. Dofinansowanie dotyczy mikroinstalacji, a maksymalna kwota zwrotu sięga 5 tysięcy złotych. Jeśli za materiały i montaż instalacji fotowoltaicznej zapłacimy 10 tys. zł, będzie to aż 50% zwrotu kosztów. Jak wyglądają listy rankingowe Mój Prąd?

 • Obecnie trwa II nabór wniosków i dotychczas program zaakceptował aż 32 listy po kilkaset wniosków. Ostatnia lista została opublikowana 2 czerwca tego roku.

Zgodnie z przewidywaniami II nabór wniosków cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż pierwszy, który rozpoczął się z końcem sierpnia 2019 (wtedy to program został oficjalnie ogłoszony). Poprzedni nabór wniosków i tak zebrał imponującą liczbę beneficjentów. Program zyskał znacznie większy rozgłos i popularność, stąd obecnie możemy spodziewać się znacznie pokaźniejszej liczby dotacji z ramienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak wypełnić wniosek Mój Prąd?

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd nie jest trudno wypełnić. Wszelkie wskazówki i niezbędne informacje znajdziemy na stronie NFoŚiGW.gov.pl. Zatem samo wypełnienie wniosku nie jest problemem. Zwłaszcza że w dobie koronawirusa przyjmowane są wnioski elektroniczne. W ten sposób staranie się o dofinansowanie jest znacznie wygodniejsze. Jedyne, co musisz zrobić, to założyć sobie profil zaufany lub założyć skrzynkę ePUAP.

Jak o tym czytacie, możecie czuć się zagubieni, ale zapewniamy, że na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wszystko jest wyjaśnione, a system sam pokieruje nas krok po kroku. Tutaj ciężko jest popełnić błąd, chociaż na pewno będziecie musieli poświęcić na to wszystko trochę czasu.

Pewne wyzwanie może stanowić także ilość wymaganych dokumentów, które należy zeskanować i dołączyć do wniosku w formie wymaganych załączników. Są to między innymi:

 • Dowody zapłaty
 • Kopia dowodu osobistego
 • Zaświadczenie OSD o przyłączeniu do sieci
 • Kopia faktury za dostarczone materiały
 • Kopia faktury za montaż instalacji

W przypadku, kiedy sam wykonujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, również możesz dołożyć takie oświadczenie do załączników. Brak załączników jest jednym z najczęstszych błędów potencjalnych beneficjentów, przez które ich wnioski zostają odrzucone.

UWAGA: Zanim zaczniesz inwestycję, sprawdź spis kosztów kwalifikowanych. Nie wszystkie wydatki zaliczają się do kosztów kwalifikowanych w wybranym programie. Szczegółową rozpiskę znajdziejsz na stronie gov.pl w odpowiedniej zakładce.

Mój Prąd – regulamin

Program Mój Prąd ma szczegółowy regulamin opublikowany na stronie Gov.pl, natomiast najważniejsze założenia programu są ogólnie dostępne. Można z nich wywnioskować, że cały regulamin nie stawia przed nami dużych wymagań i dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej może otrzymać dosłownie każdy, jeśli spełnia kilka warunków.

 • Przede wszystkim program Mój Prąd jest dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby.
 • Dotacje na montaż instalacji przeznaczone są dla osób, które złożą wnioski w terminie określonym przez program Mój Prąd.
 • Program Mój Prąd zgodnie z zasadami odrzuca wnioski, które mają w dokumentach potwierdzoną datę płatności za montaż instalacji na termin przed 23 lipca roku 2019. Jak wiemy, program zaczął działać po tym terminie i tak samo szansę na dotacje mają te osoby, które rozpoczęły zakup materiałów i montaż instalacji po tym terminie. Okres kosztów kwalifikowanych sięga zatem od 23.07.2019 do 31.12.2025.
 • Wytwarzanie energii elektrycznej w celach handlowych nie jest zgodne z regulaminem.
 • Warunkiem zakwalifikowania się do programu jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów (wymienione w akapicie wyżej).

Regulamin, jaki stosuje program Mój Prąd nie jest zawiły ani przesadnie wymagający. Mimo to, starając się o dotacje, wiele osób popełnia błędy, które doprowadzają do odrzucenia wniosku. Z tego względu polecamy zrezygnować z pośpiechu, doczytać wszystkie polecenia i sprawdzić 2 razy, czy wszystkie dokumenty są wypełnione poprawnie i czy w ogóle są.

Klauzula informacyjna dla wnioskodawców Programu priorytetowego Mój Prąd

Brak klauzuli informacyjnej jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wnioskach. Wiele z nich zostaje odrzuconych z powodu braku odznaczenia zgody na przetwarzanie danych osobowych! Błąd bardzo drobny, jak mogłoby się wydawać, ale jakże bolesny w skutkach!

Przy e-wnioskach należy odhaczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz wydrukować i podpisać dokument, który dużymi literami jest oznaczony jako Oświadczenie Wnioskodawcy. Po prawej stronie na górze drobnymi literami mamy napisane, że jest to Klauzula informacyjna dla wnioskodawców.

REKLAMA

Fotowoltaika: dofinansowanie w 2020 r. w Małopolsce

Różnego rodzaju dotacje i pomoc w przygotowaniu instalacji fotowoltaicznej mają również mieszkańcy Małopolski. Jeśli chodzi o dotacje na fotowoltaikę ilość projektów zależy od województwa. Każde województwo w Polsce, oprócz ogólnopolskich programów, ma również osobną część środków w celu dofinansowania gospodarstw domowych w zakresie instalacji OZE.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego

Chociaż dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego przyznawane są dla jednostek samorządu terytorialnego, korzystają na tym również gospodarstwa domowe. Jednostki samorządu terytorialnego mogą i współpracują z gospodarstwami domowymi, na terenie których dochodzi do montażu instalacji fotowoltaicznej, czy innych odnawialnych źródeł energii.

Program Czyste Powietrze

O programie Czyste Powietrze mówimy więcej w tekście niżej, natomiast warto zaznaczyć, że jest on jednym z dłużej działających programów w Polsce. Do kosztów kwalifikowanych zalicza się nie tylko budowę instalacji fotowoltaicznej, ale również wymianę starych źródeł ciepła na nowe: wydajniejsze, bezpieczniejsze i przy tym dobre dla środowiska.

Program Mój Prąd

Znany szeroko program Mój Prąd zwraca nawet połowę kosztów kwalifikowanych. Nazywany programem 5000 plus do fotowoltaiki prgram rządowy jest dzisiaj jednym z najbardziej popularnych w kraju. Dotacje obejmują budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli takich, które nie przekroczą 10 kW. Montaż mikroinstalacji wraz z zakupem materiałów kosztuje zwykle około 10 tysięcy złotych. Stąd hasło, że program zwraca aż 50% kosztów kwalifikowanych.

Jednym z warunków uczestnictwa w programie jest przyłączenie małej instalacji fotowoltaicznej do sieci elektroenergetycznej. Ten warunek jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla osób fizycznych, jak i dla państwa. Z niewielkim opustem energii właściciel mikroinstalacji może za darmo magazynować i pobierać zmagazynowany prąd z sieci.

Program Agroenergia

Dotacje w ramach programu Agroenergia są przeznaczone dla rolników indywidualnych. Tutaj nie jest kluczowe posiadanie domu jednorodzinnego, a gospodarstwa rolniczego, którego jest się właścicielem lub współwłaścicielem. Program Agroenergia za cel stawia ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, jakie generują gospodarstwa rolne w Polsce.

Do kosztów kwalifikowanych zalicza się między innymi takie przedsięwzięcia jak budowa instalacji fotowoltaicznej, budowa i modernizacja urządzeń lub instalacji produkcyjnych, co przyczyni się do mniejszego zużycia surowców pierwotnych. Dotacje obejmują zatem naprawdę szeroki zakres działań!

Czyste Powietrze: fotowoltaika

Dofinansowania instalacji fotowoltaicznej to nie tylko program Mój Prąd, ale także wiele innych. Innym sposobem na fotowoltaiczne dofinansowanie jest alternatywny program Czyste Powietrze. Inicjatywa dotyczy nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale również wymiany starych źródeł ciepła, co jest szczególnie interesujące dla osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych.

W końcu nie tylko zużywanie energii elektrycznej jest dość kosztowne: ogrzewanie domu to także spory wydatek. To również duże obciążenie dla środowiska: stare piece i kotły grzewcze są mało wydajne, szkodzą środowisku oraz tworzą zagrożenie dla użytkowników. Jeśli zależy Wam na własnym bezpieczeństwie, warto starać się o niezbędne modernizacje domu, który posiadacie. Zwłaszcza że teraz jest tak dużo szans na wsparcie w tym zakresie. Mamy zatem szansę na większą inwestycję OZE na maksymalnie korzystnych warunkach.

Kredyty i pożyczki na fotowoltaikę

Interesujące są również oferty obejmujące kredyty i pożyczki na fotowoltaikę na bardzo korzystnych warunkach. Oprocentowanie kredytu może wynosić wtedy niecałe 5%, a prowizja banku sięga jedynie 0,99%. Tak korzystne warunki dawał dotąd wyłącznie kredyt hipoteczny.

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego kredyt miałby być lepszy od zwrotu części kosztów kwalifikowanych? Dlatego, że zwrot następuje już po określonych wydatkach. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wydanie co najmniej kilku tysięcy złotych za jednym razem. W tym wypadku kredyt wydaje się w sam raz!

Dotacje na farmy fotowoltaiczne w 2020 r.

Farmy fotowoltaiczne to duże tereny, gdzie panele fotowoltaiczne montowane są na ziemi i są ekologicznymi generatorami ogromnych ilości energii odnawialnej. Budową farm fotowoltaicznych nie zajmują się już osoby fizyczne, a przedsiębiorstwa. Powód jest prosty: koszt budowy takiej farmy wynosi kilka milionów złotych. Małopolska zapowiedziałą szereg dotacji dla firm.

Inwestycja jest możliwa dzięki środkom unijnym i na terenie Małopolski farm fotowoltaicznych powstanie w najbliższym czasie ich kilka. To jeszcze nie wszystko!

 • Panele słoneczne stopniowo będą pojawiać się na budynkach w przestrzeni publicznej.
 • Budowę farm fotowoltaicznych rozpoczynają takie firmy jak Tymbark, AEGM, czy Krusz-Bud.
 • Za dofinansowanie odpowiada Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego.

Wszystko wskazuje na to, że Polska coraz sprawniej przestawia się na korzystanie z energii odnawialnych. Dotacje umożlwiają budowę nowoczesnych instalacji już nie tylko osobom fizycznym, ale również firmom. Być może pozwoli to na szybkie osiągnięcie satysfakcjonującego dla UE procentu wykorzystywania OZE.

Warto też pamiętać, że instalację fotowoltaiczną na własny użytek warto mieć z wielu powodów. To nie tylko ekologia, ale też szereg indywidualnych korzyści, które może uzyskać każdy, kto zdecyduje się skorzystać z dotacji i skłoni się ku ekologicznej inwestycji, jaką jest budowa instalacji fotowoltaicznej na własny użytek.

artykuł sponsorowany