Największy kredyt na fotowoltaikę w historii polskiego rynku PV

Największy kredyt na fotowoltaikę w historii polskiego rynku PV
R.Power

Santander Bank Polska i mBank podpisały umowę o wartości 350 mln zł na sfinansowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 121 MWp, które zbuduje R.Power. W ubiegłym tygodniu czołowy polski deweloper farm PV informował o podpisaniu umowy, w wyniku której sprzeda te farmy fotowoltaiczne szkockiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments.

Finansowanie zostanie przeznaczone na budowę 128 elektrowni słonecznych o łącznej mocy 121 MWp, które wygrały ubiegłoroczne aukcje OZE.

Transakcja stanowi największe jak dotąd finansowanie projektów solarnych w Polsce, a każdy z banków ma 50 proc. udziału w transakcji.

REKLAMA

Wszystkie spółki celowe rozwijające elektrownie fotowoltaiczne objęte transakcją wygrały aukcje i podpiszą 15-letnie kontrakty różnicowe zapewniające im gwarantowany poziom cen energii elektrycznej. Termin zakończenia budowy przewidywany jest w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Juan de Porras, wiceprezes zarządu i szef Pionu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej w Santander Bank Polska, podkreśla, że jest to już kolejne zaangażowanie się tego banku w projekty związane z transformacją energetyczną.

– W zeszłym roku podpisaliśmy pierwszą w Polsce umowę kredytową ESG-linked, a dziś realizujemy największą transakcję finansowania elektrowni fotowoltaicznych, która pozwoli na rozwój rynku energii odnawialnej w Polsce – komentuje Juan de Porras.

REKLAMA

To również kolejny kredyt na odnawialne źródła energii dla mBanku, który już wcześniej finansował projekty dewelopera R.Power, a który w ramach obecnej strategii ma przeznaczyć na inwestycje z zakresu energetyki odnawialnej kredyty warte w sumie 2 mld zł.

W ubiegłym tygodniu R.Power oraz Aberdeen Standard Investments (ASI) podpisały umowę, w ramach której szkocki fundusz przejmie 100 proc. udziałów w portfelu 130 naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 122 MWp, realizowanych w formule „pod klucz”.

R.Power informował, że wszystkie projekty objęte umową z ASI posiadają 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym i są zlokalizowane głównie na zachodzie i w centrum kraju. Mają produkować w skali roku w sumie około 134 GWh energii elektrycznej.

Z informacji zebranych przez Gramwzielone.pl wynika, że wraz z projektami przejętymi teraz od R.Power, Aberdeen Standard Investments zbudował już w Polsce portfel projektów fotowoltaicznych o całkowitej mocy 310,77 MW.

Ostatnio szkocki fundusz refinansował część z przejętych w naszym kraju farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 54,8 MW. Kredyty przyznało konsorcjum banków z udziałem Erste Group Bank AG oraz ING Bank Śląski S.A.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.