W tym miesiącu zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce przekroczy 2 GW

W tym miesiącu zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce przekroczy 2 GW
Sunways

Odnotowany w maju wzrost zainstalowanej mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce był niższy od zanotowanego w poprzednim miesiącu, jednak nadal utrzymuje się na wysokim poziomie i pozwala przypuszczać, że tegoroczny wzrost zainstalowanej mocy w fotowoltaice w naszym kraju będzie nawet dwukrotnie wyższy od rekordowego wzrostu odnotowanego w roku 2019.

Z informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne wynika, że w ubiegłym miesiącu zainstalowana w naszym kraju całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych wzrosła o 120,4 MW.

Miesiąc wcześniej krajowy potencjał fotowoltaiki zwiększył się o 137,35 MW, a w pierwszych trzech miesiącach tego roku kolejno o 172,9 MW, 124 MW oraz 98,85 MW.

REKLAMA

Oznacza to, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku w Polsce przybyły elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 653,5 MW, a całkowita moc PV na koniec maja wzrosła do 1953,1 MW i w tym miesiącu powinna przekroczyć poziom 2 GW.

W ubiegłym roku według Polskich Sieci Elektroenergetycznych w naszym kraju powstały systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 830 MW, a więc jeśli utrzyma się dynamika inwestycji obserwowana w pierwszych miesiącach 2020 r., w tym roku powinny powstać w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne o dwukrotnie wyższej mocy niż przed rokiem. 

REKLAMA

Takiemu wzrostowi powinny sprzyjać kolejne instalacje wykonywane z dofinansowaniem unijnym z regionalnych programów operacyjnych 2014-2020, domowe elektrownie PV montowane z dotacją z programu Mój Prąd, którego budżet nie powinien wyczerpać się jeszcze w tym roku, czy w końcu naziemne farmy fotowoltaiczne powstające w wyniku aukcji z listopada 2018 r. i grudnia 2019 r. 

Największy ubiegłoroczny wzrost zainstalowanych systemów PV w skali miesiąca PSE odnotowały lipcu – wyniósł 116,1 MW, co mogło wynikać z opóźnienia w raportowaniu danych za czerwiec, który był ostatnim miesiącem na uruchomienie farm fotowoltaicznych objętych wsparciem w wyniku aukcji z czerwca 2017 r.

Rok wcześniej, na koniec 2018 r., moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju wynosiła 471,4 MW, co oznaczało wzrost o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.