To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie
Adani Green Energy

W wyniku aukcji przeprowadzonej w jednym z indyjskich stanów kosztem aż 6 mld dolarów powstanie największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna, której moc będzie wyższa od mocy obecnie największej elektrowni PV aż 3,5-krotnie.

Aukcję zakładającą budowę wielkiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8 GW w Indiach, przeprowadzoną w ramach rządowego programu rozwoju PV ogłoszonego przez indyjski rząd, wygrał lokalny deweloper Adani Green Energy Limited należący do indyjskiej grupy przemysłowej Adani.

W ramach kontraktu zawartego z rządową spółką Solar Energy Corporation of India (SECI) Adani zobowiązał się jednocześnie do uruchomienia w Indiach fabryki ogniw i modułów fotowoltaicznych o rocznym potencjale produkcji rzędu 2 GW.

REKLAMA

Wielki park fotowoltaiczny ma zostać zrealizowany w pięć lat. Konstrukcja ma wygenerować 400 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.

Pierwszy etap największej na świecie elektrowni PV ma zostać zrealizowany do 2022 r. Wówczas gotowe mają być instalacje o mocy 2 GW. Następnie budowa pozostałych etapów o łącznej mocy 6 GW ma zostać sfinalizowana do roku 2025.

W 2022 roku ma już działać ogromna fabryka ogniw i paneli fotowoltaicznych, do której uruchomienia zobowiązał się deweloper. Adani posiada już linie umożliwiające produkcję ogniw i paneli o łącznej mocy 1,3 GW w skali roku.

Wraz z tym projektem Adani Green Energy Limited zwiększy portfel realizowanych projektów w energetyce odnawialnej aż do 15 GW.

Indyjska firma postawiła sobie za cel zdobycie do 2025 roku pozycji globalnego lidera w obszarze fotowoltaiki, a do tego czasu ma wydać na inwestycje w OZE w sumie około 15 mld dolarów, budując do tego czasu portfel instalacji o całkowitej mocy 25 GW. Następnie, do 2030 r., indyjska firma chce zostać największym na świecie operatorem odnawialnych źródeł energii. 

Wcześniej w tym roku indyjski deweloper utworzył joint venture z francuskim koncernem paliwowym Total, w wyniku którego Francuzi nabyli 50 proc. udziałów w portfelu projektów OZE, które zrealizował Adani, o łącznej mocy 2,148 GW.

REKLAMA

Adani Green Energy Limited nie podał ceny energii, którą zabezpieczył w wielkiej aukcji. Z innych aukcji, które zostały wcześniej przeprowadzone w Indiach, wynika, że energia może być tam sprzedawana po rekordowo niskich cenach – co powinno mieć miejsce także w przypadku tak ogromnego projektu jak planowany przez Adani.  

Obecnie największa elektrownia fotowoltaiczna na świecie znajduje się również w Indiach. Wielki park fotowoltaiczny o mocy 2,05 GW został uruchomiony kilka miesięcy temu w stanie Karnataka i składa się na niego osiem etapów zrealizowanych przez różnych deweloperów. Każdy etap liczy po 250 MW i każdy posiada indywidualny system wyprowadzenia mocy za pomocą linii wysokiego napięcia.

Gwarantowane stawki za sprzedaż energii z tego projektu zostały ustalane na podstawie aukcji dla kolejnych etapów. Wynoszą w przeliczeniu na złotówki nawet poniżej 0,1 PLN/kWh.

W stanie Karnataka znajduje się najwięcej wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych w Indiach. Ich łączna moc wynosi około 7,1 GW, a w konstrukcji jest dodatkowe 1 GW. Miks energetyczny indyjskiego stanu już teraz składa się aż w 62 proc. z energii odnawialnej, w tym w 22 proc. z energii słonecznej. Miks uzupełniają w 35 proc. elektrownie termalne, a w 2,5-proc. bloki jądrowe.

Całe Indie do końca 2019 roku miały zainstalowane w odnawialnych źródłach energii 82,5 GW, a do marca 2021 roku mają zwiększyć ten potencjał do 113,5 GW. Jednak w tym momencie Indie 63 proc. energii nadal czerpią ze źródeł konwencjonalnych.  

Obecnie największy na świecie park fotowoltaicznych w stanie Karnataka przebił dotychczas uważaną za największą elektrownię słoneczną, która znajduje się w Abu Dhabi. Jej moc sięga 1,177 GW i składa się na nią 3,2 mln paneli fotowoltaicznych rozlokowanych na terenie 8 km2. Ta elektrownia PV została oficjalnie uruchomiona w połowie ubiegłego roku.

Wielka fotowoltaiczna inwestycja w Abu Dhabi została zrealizowana przez konsorcjum utworzone przez japońskie Marubeni oraz chińskiego producenta modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, a także przez lokalny, rządowy koncern Abu Dhabi Water and Electricity Authority (ADWEA), który posiada 60 proc. Pozostałe 40 proc. dzielą Marubeni i JinkoSolar.

Energię z elektrowni fotowoltaicznej Noor Abu Dhabi będzie kupować po cenie zapewnionej na 25 lat lokalny operator Abu Dhabi Water & Electricity Company, który należy do ADWEA. Zakontraktowana stawka za energię wynosi zaledwie 0,0242 USD/kWh, czyli ok. 0,1 PLN/kWh.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.