Auchan będzie zasilany fotowoltaiką. Umowa na 20 lat

Auchan będzie zasilany fotowoltaiką. Umowa na 20 lat
Voltalia

Francuski deweloper odnawialnych źródeł energii Voltalia uruchomi farmy fotowoltaiczne o mocy kilkudziesięciu MW, a podstawą do ich sfinansowania i wybudowania będą nierządowe gwarancje odkupu energii, ale komercyjna umowa na sprzedaż energii.

Firma Voltalia oraz francuska sieć supermarketów Auchan Retail podpisały umowę PPA, dzięki której infrastruktura Auchan będzie zasilana energią z fotowoltaiki.

W tym celu francuski deweloper postawi niemające rządowych gwarancji odkupu energii farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 61 MW, które mają wytwarzać w skali roku 97 GWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Budowa farm fotowoltaicznych ma ruszyć w przyszłym roku, a uruchomienie produkcji energii zaplanowano w roku 2022.

Nie jest to pierwsza umowa PPA na odbiór energii odnawialnej, którą podpisuje Auchan. Wcześniej francuska grupa zakontraktowała zakup energii z farm wiatrowych składających się łącznie z 13 turbin od deweloperów Boralex i Eurowatt.

Te farmy zostały uruchomione już wiele lat temu, a energię dla Auchan zaczęły dostarczać po wyjściu z rządowego systemu wsparcia.

Cel Auchan Retail to zwiększenie udziału czystej energii w swoim miksie energetycznym do 16 proc. do roku 2022, a następnie do 100 proc. do roku 2030.

REKLAMA

Umowa na sprzedaż energii między Voltalią i Auchan została zawarta aż na 20 lat i dla dewelopera odnawialnych źródeł energii jest to już kolejny taki kontrakt na francuskim rynku.

W ubiegłym roku Voltalia informowała o podpisaniu mającej obowiązywać aż przez 25 lat umowy PPA z bankiem Crédit Mutuel Alliance Fédérale. W tym przypadku energia ma być wytwarzana przez elektrownię PV o mocy 10 MW.

Voltalia podpisała również w ubiegłym roku inną umowę PPA – mającą obowiązywać również przez 25 lat – na energię z trzech elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 143 MW, które będą zaopatrywać operatora francuskich kolei SNCF.

Z kolei wcześniej w tym roku o zawarciu mającej obowiązywać 21 lat umowy PPA na energię z fotowoltaiki informował inny francuski deweloper Urbasolar należący do grupy Axpo. Energia z farm PV o łącznej mocy 40 MW, które wybuduje w tym celu ten deweloper, zasili paryskie lotniska.

Wszystkie farmy fotowoltaiczne, które w tym celu postawi Urbasolar, będą produkować w skali roku około 47 GWh energii elektrycznej, co stanowi 10 proc. rocznego zapotrzebowania na energię lotnisk Charles-de-Gaulle, Orly oraz Le Bourget. Wolumen produkowanej energii z PV ma odpowiadać połowie zużycia energii niezbędnej do oświetlenia paryskich lotnisk.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.