Dotacje na domową fotowoltaikę. Ten miesiąc powinien być rekordowy

Dotacje na domową fotowoltaikę. Ten miesiąc powinien być rekordowy
Nowak Fotowoltaika

W czerwcu możliwy jest rekord pod względem liczby wniosków złożonych w rządowym programie dotacji na fotowoltaikę Mój Prąd. Wskazują na to dane przekazane przez Ministerstwo Cyfryzacji, które uczestniczyło we wdrożeniu elektronicznego kanału składania wniosków w tym programie.

Ostatnio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że w maju wpłynęła rekordowa liczba 11918 wniosków o dotację na domową mikroinstalację fotowoltaiczną, w tym 10 992 wniosków złożono za pośrednictwem platformy gov.pl, a pozostałe złożyli tzw. agregatorzy, czyli firmy instalacyjne prowadzące procedurę aplikowania o dopłatę w imieniu swoich klientów.

Rekordowy pod względem dziennej liczby wniosków, które wpłynęły do Funduszu, okazał się dzień 6 maja, kiedy NFOŚiGW zarejestrował 665 wniosków.

REKLAMA

Wcześniej, w kwietniu, NFOŚiGW otrzymał w sumie 7886 złożonych elektronicznie wniosków o dofinansowanie na domową fotowoltaikę. W pierwszej połowie tamtego miesiąca widać było pewny spadek liczby składanych wniosków, co można powiązać z wprowadzaniem stanu epidemii. W kolejnych tygodniach wniosków było już coraz więcej.

NFOŚiGW poinformował jednocześnie, że na koniec maja liczba wniosków otrzymanych w drugim naborze w programie Mój Prąd, prowadzonym od 13 stycznia br., wzrosła do 42 226.

Teraz okazuje się, że w tym miesiącu do NFOŚiGW może wpłynąć jeszcze większa liczba wniosków niż w maju.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji, które uczestniczyło w przygotowaniach elektronicznego kanału aplikowania o dotacje z Mojego Prądu, poinformowało, że tylko w pierwszych 10 dniach czerwca do NFOŚiGW wpłynęło już ponad 4 tysiące e-wniosków, a od początku realizacji programu w ten sposób o dotację aplikowało już ponad 40 tys. osób.

Resort cyfryzacji zaznacza, że w programie do rozdysponowania jest nadal ponad 858 mln zł.

Beneficjenci programu Mój Prąd decydujący się na inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW mogą liczyć na dotację w wysokości do 5 tys. zł, przy czym dotacja nie może przekroczyć 50 proc. kosztu całej inwestycji. W większości wnioski dotyczą maksymalnej kwoty dotacji. Budżet programu został określony na 1 mld zł.

Ostatnio minister klimatu zasygnalizował możliwość rozszerzenia programu Mój Prąd także na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Przed kilkoma dniami wysłaliśmy w tej sprawie do NFOŚiGW pytania o szczegóły planowanej modyfikacji Mojego Prądu. Poinformujemy o nich na portalu Gramwzielone.pl po otrzymaniu odpowiedzi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.