IEO: W tym roku obroty polskiego rynku PV przekroczą 5 mld zł

IEO: W tym roku obroty polskiego rynku PV przekroczą 5 mld zł
Corab

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, w tym roku Polska utrzyma tempo wzrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice i utrzyma się pod tym względem na 5. miejscu w Unii Europejskiej. IEO ocenia, że na koniec 2020 roku moc zainstalowana PV w naszym kraju może osiągnąć 2,5 GW, a obroty na krajowym rynku fotowoltaiki wzrosną stosunku do poprzedniego roku nawet o 25 proc. i przekroczą 5 mld zł.

Instytut Energetyki Odnawialnej w opublikowanym wczoraj raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” podkreśla, że polski rynek fotowoltaiki rozwija się najszybciej ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW.

IEO wskazuje, że w 2019 roku najwięcej nowych mocy (640 MW) powstało w segmencie mikroinstalacji, co stanowiło ponad 70 proc. całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice w ubiegłym roku i co oznacza prawie trzykrotny wzrost w porównaniu do roku 2018. Natomiast już w pierwszym kwartale 2020 przyłączono do sieci mikroinstalacje o mocy około 300 MW. 

REKLAMA

Instytut zauważa, że przyspiesza także rozwój farm fotowoltaicznych. We wszystkich dotychczas przeprowadzonych aukcjach wygrały projekty PV o łącznej mocy prawie 1700 MW, a w tegorocznej aukcji wolumen dla fotowoltaiki jest przewidziany na około 1500 MW.

Według IEO, dotychczas do eksploatacji zostało oddane około 370 MW w farmach PV, co oznacza, że w latach 2021 i 2022 nastąpi boom inwestycyjny w sektorze farm PV, kiedy do eksploatacji będą oddawane projekty z trzech aukcji z lat 2018-2020.

Zdaniem Instytutu, w latach 2022 i 2023 udział farm PV w całkowitej mocy zainstalowanej zrówna się z udziałem mikroinstalacji, a krajowy rynek PV zmieni się z typowo prosumenckiego.

REKLAMA

Instytut zaznacza jednak, że spektakularne krajowego sektora PV nie powinny prowadzić do przekonania, że fotowoltaika ma gwarancje sukcesu na zawsze. Pierwszym okresem próby, zdaniem IEO, mogą być lata 2023-2024.

IEO wylicza ponadto w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020”, że krajowy sektor fotowoltaiczny zatrudnia już około 6 tys. osób, a jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez IEO na potrzeby raportu, aż 90 proc. firm wyraża chęć zwiększenia liczby miejsc pracy.

IEO wskazuje ponadto na potencjał budowy krajowego przemysłu fotowoltaicznego. Według Instytutu, obecnie polskie fabryki paneli fotowoltaicznych odpowiadają za około 10 proc. europejskich mocy wytwórczych, a krajowy przemysł fotowoltaiczny może zyskać dzięki forsowanej w Unii Europejskiej inicjatywie budowy europejskich fabryk paneli PV.

Celem akcji „Solar Europe Now”, w którą zaangażowały się także firmy z Polski, jest zwiększenie bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw urządzeń dla fotowoltaiki oraz otwarcia europejskiego rynku dla innowacyjnych rozwiązań w PV.

Odpowiedzią na tę inicjatywę jest zapoczątkowany przez IEO projekt „Przemysłowy Panel PV”, którego celem jest połączenie wysiłków polskich producentów w celu wzmocnienia krajowego przemysłu PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.