Czołowy dystrybutor modułów i falowników PV wchodzi do Polski

Czołowy dystrybutor modułów i falowników PV wchodzi do Polski
Bas Engelen

Jedna z największych europejskich hurtowni fotowoltaicznych, dostarczająca komponenty instalatorom systemów fotowoltaicznych już od ponad 15 lat, wchodzi do Polski, rozpoczynając współpracę z polskimi firmami instalującymi fotowoltaikę.

Firma Natec działa na rynku fotowoltaicznym już od 2004 roku i od tego czasu zbudowała pozycję największego dystrybutora paneli i pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznych w Beneluksie.

W ubiegłym roku Natec sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 267 MW, a prognoza holenderskiej firmy na rok 2020 zakłada wypracowanie sprzedaży na poziomie 400 MW.

REKLAMA

Natec jest oficjalnym dystrybutorem i jednym z głównych partnerów w Europie dla producentów modułów fotowoltaicznych takich jak: Longi Solar, Canadian Solar, Suntech, JA solar, Jinko. Na tej samej zasadzie wpółpracuje też z producentami falowników: Goodwe, SolarEdge, Huwawei, SMA, Enphase oraz Tigo.

Firma zatrudnia 50 osób, a na stanie magazynowym posiada moduły fotowoltaiczne o moc sięgającej 60 MW.

Polskim instalatorom Natec oferuje zakup modułów fotowoltaicznych i inwerterów w ilości już od jednej palety, po pełne kontenery. Firma bierze na siebie organizację transportu do Polski oraz opłaca opłatę recyklingową BDO w Polsce.  

Ponad 15 lat doświadczenia

Bas Engelen, założyciel i dyrektor generalny hurtowni fotowoltaicznej Natec, jest zaangażowany w europejski rynek fotowoltaiczny od ponad 16 lat. W 2002 roku rozpoczął pracę jako instalator fotowoltaiki, a w 2004 roku postanowił rozpocząć sprzedaż hurtową paneli słonecznych. Zrezygnował również z działalności jako instalator, nie chcąc prowadzić działalności konkurencyjnej dla swoich klientów.

Bas Engelen podkreśla, że gdy zaczynał działalność na rynku fotowoltaicznym, na rynku holenderskim brakowało jeszcze świadomości co do konieczności inwestowania w odnawialne źródła energii, a rynek fotowoltaiki w Holandii praktycznie jeszcze nie istniał. W sąsiednich Niemczech natomiast brakowało modułów fotowoltaicznych i w tej sytuacji Bas Engelen zbudował swój własny kanał eksportowy.

Założyciel Natec podkreśla, że pierwsze lata jego działalności na europejskim rynku fotowoltaicznym były czasem, kiedy można było odnieść sukces tylko dzięki internacjonalizacji. – W tym okresie prowadziliśmy działalność w wielu różnych krajach. Z Niemiec do Hiszpanii, Polski, Włoch i Belgii. Ten okres dał nam bardzo cenne kontakty – komentuje Bas Engelen.

– W ciągu ostatnich 16 lat zdobyliśmy wiedzę i doświadczenie w zakresie instalacji i dostaw produktów energii słonecznej na rynkach mieszkaniowych i biznesowych w całej Europie. Ponad 5 lat temu skupiliśmy się całkowicie na współpracy  z firmami instalacyjnymi, ale to dało nam dobre rozeznanie w wyzwaniach, z którymi na co dzień borykają się instalatorzy. Znamy niuanse sektora energii słonecznej i dlatego  jesteśmy w stanie dokonywać właściwych wyborów dla projektantów i instalatorów w zakresie zakupów, sprzedaży i marketingu. Dzięki temu możemy szybko reagować i maksymalnie wykorzystać naszą energię, czas i ludzi, aby umożliwić naszym klientom prowadzenie działalności w sposób jak najbardziej efektywny – zapewnia założyciel firmy Natec.

Firmy, które są klientami Natec, są bardzo zróżnicowane: od instalatorów, którzy każdego roku dostarczają fotowoltaikę do wielu domów, po firmy zajmujące się budową naziemnych farm słonecznych.

REKLAMA

– Nie na darmo wybieramy największych producentów energii słonecznej na świecie. Są one nieodzowną częścią trójkąta. Wchodzimy z nimi w długoterminowe relacje i zapewniamy stabilność finansową. Każdy robi to, w czym jest dobry: instalator montuje panele fotowoltaiczne, producent produkuje moduły fotowoltaiczne, falowniki lub materiały montażowe, a my, jako hurtownik, dostarczamy odpowiednie produkty w odpowiedniej cenie w odpowiednim czasie – mówi Bas Engelen.

Natec w Polsce

Prawie wszystkie kraje w Europie notuja obecnie rozwój w zakresie energetyki słonecznej. W dłuższej perspektywie każdy rynek lokalny będzie rozwijał się w swoim indywidualnym tempie. W związku z tym Natec intensyfikuje obecnie swoją działalność na różnych rynkach, w tym także w Polsce.

Dzięki obecności na miejscu i bardzo dobrej pozycji magazynowej przy bramie do Europy „Rotterdam”, Natec jest w stanie zaoferować instalatorom to, czego potrzebują, aby pozostać odnoszącą sukcesy hurtownią fotowoltaiki.

– Pod koniec 2019 roku podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu obsługi klientów również w Polsce. Centrum firmy tworzą nasze magazyny zlokalizowane w Holandii i centrala mieszcząca się w Den Bosch. Doświadczone zespoły sprzedażowe wspomagają rozwój kolejnych rynków. Na polski rynek mamy dobry zespół sprzedażowy Natec, który funkcjonuje w samej Polsce – mówi Ben Engelen.

– Połączenie holenderskiej wiedzy i umiejętności w zakresie budowania relacji, doradztwa technicznego, organizacyjnego i handlowego oraz możliwość dostarczania  właściwych produktów po konkurencyjnych cenach czynią Natec doskonałym partnerem dla instalatorów fotowoltaiki w Polsce – zapewnia założyciel firmy Natec.

Damian Migda, przedstawiciel Natec na Polskę, zapewnia, że wejście na polski rynek holenderska firma poprzedziła wsłuchaniem się w potrzeby polskich instalatorów fotowoltaiki i poznaniem problemów, jakie ich spotykają.

Od początku naszym celem jest budowanie długoletniego partnerstwa z instalatorami opartego na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Aby to osiągnąć stawiamy na  transparntne zasady prowadzenia sprzedaży, janse i równe dla każdego Instalatora. Przez 7 miesięcy obecności na polskim rynku takie podejście przekonało do nas wielu polskich  Instalatorów – informuje Damian Migda.

Natec zadbał o to, aby polski klient otrzymał kompletną obsługę wraz z transportem do Polski przy zamówieniach modułów fotowoltaicznych już od jednej palety. Firma opłaca też w Polsce opłatę recyklingową BDO  od sprzętu elektrycznego, tak aby instalator nie zajmował niczym innym oprócz złożenia u nas zamówienia.

– Klienci wskazują, że do współpracy z Natec przekonało ich bezpieczeństwo dostaw i samego zakupu. Również jest dla nich ważne to, że posiadamy własne, duże magazyny. Mają oni również pewność,  że kupują panele fotowoltaiczne klasy A przez oficjalny kanał producenta. Natec jako największy dystrybutor fotowotaiki w Holandii gwarantuje im wiekszą płynność dostaw, oraz pełną  obsługę posprzedażową związaną np. z gwarancją producenta. To wszystko powoduje, że jesteśmy doskonałym partnerem dla polskich instalatorów – konkluduje Damian Migda.

Natec w liczbach:

  • Utworzony: 2004 r.
  • Liczba pracowników: 50
  • Magazyn: 40-60 MW
  • Sprzedaż MW w 2019 roku: 267MW
  • Sprzedaż MW w 2020 r (prognoza): 400MW 

Kontakt:

artykuł sponsorowany