Aktualne trendy rynku PV oczami Janusza PV

Aktualne trendy rynku PV oczami Janusza PV
Janusz PV

Dzień dobry! Wita Państwa Janusz PV. Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się hurtownią fotowoltaiczną, która ma aspiracje, aby dołączyć do grona największych dystrybutorów elementów instalacji fotowoltaicznych. Dziś chcielibyśmy Państwu przedstawić aktualne trendy rynku PV oczami Janusza PV.

Rynek PV to jeden z tych rynków, których rozwój nie został spowolniony przez pandemię COVID19. Wszystko wskazuje na to, że rok 2020 będzie przełomowym dla rozwoju technologii mikroinwerterów. Przewidywany jest również znaczny wzrost ich zastosowania w realizacjach nowych instalacji PV.

Utrzymany zostanie również trend wzrostowy w kontekście podnoszenia mocy i sprawności modułów PV, a udział instalacji pozyskujących energię ze słońca w rynku OZE ma zwiększyć swoje udziały.

REKLAMA

Wobec powyższego nasuwa się pytanie, czy inwestycja w mikroinwertery się opłaca?

W sieci mogą Państwo znaleźć wiele informacji, często sprzecznych, dotyczących instalacji PV, które są montowane przy zastosowaniu mikroinwerterów. Poniżej postaramy się przedstawić plusy i tego rozwiązania i rozwiązań opartych o jednostkę centralną.

Mikroinwertery to rozwiązanie stosunkowo nowe. Daje ono szereg możliwości, które poprawiają uzysk energii z instalacji fotowoltaicznej, usprawniają montaż, a także pozwalają na precyzyjny monitoring, diagnostykę i ewentualny serwis funkcjonującej instalacji PV. Kiedyś drogie a dziś?

Trzeba wyraźnie zaznaczyć że w instalacjach o mocy do 10 kW rozwiązania oparte o mikroinwertery prezentują się porównywalnie cenowo, czasami nawet są tańsze w stosunku do klasycznych instalacji z jednostką główną.

Powyżej wartości 10 kW cena jednego falownika stringowego będzie już atrakcyjniejsza. Niemniej mikroinwertery ze względu na niskie napięcie startowe, wynoszące tylko 22V, będą pracowały dłużej w trakcie dnia, generując tym samym większe uzyski.

Dlaczego warto korzystać z mikroinwerterów?

Zasadniczym plusem systemów opartych na mikroinwerterach jest możliwość łączenia modułów fotowoltaicznych równolegle, a nie szeregowo. Korzyścią powyższego rozwiązania jest możliwość osiągnięcia maksymalnego uzysku energii z modułów.

Chwilowa niższa sprawność jednego panelu nie skutkuje obniżeniem sprawności całej instalacji, ze względu na to że każdy panel pracuje z maksymalną, możliwą dla niego w danym momencie mocą, która zawsze jest inna dla każdego modułu. Wynika to z różnic które występują między poszczególnymi panelami, a także zacienienia czy zabrudzenia pojedynczych sztuk. Jak to wygląda w liczbach? Różnica wynosi 10% do nawet 20% uzysku energii z całej instalacji.

Systemy oparte na mikroinwerterach umożliwiają łatwą rozbudowę. W przypadku konstrukcji opartych o falowniki stringowe czy centralne, rozbudowa za każdym razem wymaga wymiany inwertera, co generuje dodatkowe koszty. Chyba, że mówimy o farmach PV, gdzie rozbudowa z reguły wiąże się z „dołożeniem” kolejnej jednostki.

Niewielkie gabaryty i duża odporność na warunki atmosferyczne pozwala na montaż mikroinwerterów bezpośrednio na dachu pod modułami. Dodatkowo firma Huayu New Energy, której jesteśmy wyłącznym, autoryzowanym partnerem na rynek polski, oferuje bardzo długą, bo aż 25 letnią gwarancję na swój sprzęt.

REKLAMA

Plusami też są zabezpieczenia. Mikroinwertery Huayu posiadają zabezpieczenia antyprzepięciowe, a także funkcję tzw. rapid shutdown, co poprawia bezpieczeństwo pracy całej instalacji.

Kiedy w takim razie korzystać z jednostki głównej?

Urządzenia te nadal są optymalnym rozwiązaniem przy projektowaniu instalacji o mocy powyżej 10 kW i dużych farm fotowoltaicznych. Przy dużych instalacjach rozwiązanie to jest bardziej opłacalne.

W przypadku awarii falownika wymieniane jest jedno urządzenie, do którego dostęp z reguły jest bardzo łatwy. Nowoczesne inwertery stringowe marki Solis mają znacznie mniejsze gabaryty niż jeszcze kilka lat temu, a montażu może dokonać jeden instalator. Klasa ochrony IP65 umożliwia również montaż na zewnątrz. Odznaczają się wysoką niezawodnością i efektywnością.

Inwertery Solis, które znajdą Państwo w ofercie Janusz PV, podobnie jak mikro inwertery Huayu, są wyposażone w wielopoziomową ochronę m.in. przed zwarciem, nadprądową oraz przed odwrotną polaryzacją. Charakteryzuje je bardzo wysoka wydajność mieszcząca się w zakresie 97,5 -98,3%. Wyróżnia je również szeroki zakres napięcia wejściowego i precyzyjny algorytm MPPT.

Ich praca może być monitorowana zarówno z poziomu aplikacji jak i ekranu ciekłokrystalicznego zainstalowanego na samym urządzeniu. Szacowana żywotność falowników Solisa jest przewidywana na 20 lat ciągłego użytkowania, co potwierdza organizacja DNV-GL. Inwertery firmy Ginlong marki Solis zostały wyróżnione 3-krotnie w renomowanym rankingu najbardziej wartościowych marek fotowoltaicznych- Photovoltaic Brand Lab.

Jak Państwo widzą, wybór nie jest oczywisty i zależy od założeń projektowych. W kwestii modułów fotowoltaicznych obserwujemy wyścig zbrojeń w coraz większe moce. Firmy z listy Tier 1 publikowanej co kwartał przez Bloomberga walczą o prymat na światowym rynku PV.

W ofercie naszej hurtowni znajdą Państwo między innymi moduły fotowoltaiczne firmy Eging, która również jest ujęta w tym zestawieniu. Ten  renomowany producent pochodzący z Państwa Środka jest jednym z najstarszych, a co za tym idzie najbardziej doświadczonych producentów modułów PV na świecie.

Na potwierdzenie tych słów w miejscowości Buczyna funkcjonuje najstarsza na Dolnym Śląsku farma fotowoltaiczna skonstruowana właśnie w oparciu o panele tej marki. Z kolei w Chinach Eging wygrał przetarg na dostarczenie dla rządu komponentów, których łączna moc wyniesie 800 MW.

Panele te przechodzą najbardziej rygorystyczne testy w surowych warunkach laboratoryjnych zatwierdzone przez CNAS i certyfikowane przez VDE. Cechuje je wysoka wytrzymałość na obciążenie śniegiem i wiatrem, co jest istotne w kontekście zmiennych warunków atmosferycznych występujących w środkowej części Europy. Dodatkowo posiadają doskonałą optymalizację PID i niskie tempo degradacji, a zaawansowana technologia teksturowania powierzchni ogniwa słonecznego umożliwia osiąganie doskonałych wyników w gorszych warunkach. Dodatkowo sprawność jest podnoszona przez zastosowanie technologii PERC.

W ofercie hurtowni Janusz PV znajdą Państwo wszystkie komponenty potrzebne do zbudowania instalacji PV. Nie ograniczamy się jedynie do sprzedaży hurtowej, obsługujemy również małe zamówienia detaliczne.

Oprócz fachowego doradztwa w doborze poszczególnych elementów, oferujemy również pełne wsparcie techniczne i doradztwo projektowe w zakresie budowy i projektowania instalacji PV, począwszy od mikroinstalacji po duże farmy o mocy powyżej kilku MW.

Wyróżnia nas krótki termin realizacji. Dostawa odbywa się w przeciągu 48 godzin od momentu złożenia zamówienia na terenie całej Polski. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzin naszej strony www.januszpv.pl celem zapoznania się z naszą ofertą.

artykuł sponsorowany