Pływająca elektrownia PV włączona do wirtualnej elektrowni

Pływająca elektrownia PV włączona do wirtualnej elektrowni
Solar WO Engineering GmbH

Działający w Niemczech operator wirtualnej elektrowni, Next Kraftwerke, włączył do niej kolejne źródło odnawialne elektrownię fotowoltaiczną uruchomioną na jednym ze zbiorników wodnych położonych środkowych Niemczech.

Elektrownia fotowoltaiczna, która powstała na zbiorniku w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, posiada moc 729 kWp. Panele umieszczono na zbiorniku należącym do spółki komunalnej VKWA, która należy do władz pobliskiego miasta Salzwedel.

Umieszczony na pływających platformach z tworzywa sztucznego system składa się z niemal 2 tysięcy modułów fotowoltaicznych i zajmuje powierzchnię 85 x 80 metrów.

REKLAMA

Instalacja nie należy do największych pływających elektrowni PV, które działają w Europie, jednak w przypadku tej inwestycji na uwagę zasługuje włączenie jej do innowacyjnego modelu agregowania źródeł OZE, który za naszą zachodnią granicą realizuje firma Next Kraftwerke.

Stojący za tym projektem inwestor, Solar WO Engineering GmbH, posiada już kilka źródeł OZE, które funkcjonują w ramach wirtualnej elektrowni i teraz zdecydował się na włączenie do niej również pływającej elektrowni PV koło Salzwedel.

Florian Roeder z Next Kraftwerke zapewnia, że z punktu widzenia operatora wirtualnej elektrowni nie ma większego znaczenia fakt, że instalacja znajduje się na wodzie.

Next Kraftwerke to jeden z największych europejskich agregatorów źródeł OZE w ramach wirtualnych elektrowni. Zarządzając zdalnie znajdującymi się w niej elektrowniami, firma może optymalizować produkcję energii i jej zużycie u odbiorców, odpowiadając na bieżące sygnały cenowe płynące z rynku energii.

Mająca siedzibę w Kolonii firma handluje energią wytwarzaną przez źródła wchodzące w skład wirtualnej elektrowni na kilku rynkach hurtowych – m.in. EPEX i EEX.

Ponadto Next Kraftwerke wykorzystuje zarządzane źródła i fakt ich agregacji do świadczenia usług sieciowych pozwalających na dostosowywanie częstotliwości sieci elektroenergetycznych do odpowiedniego poziomu, przyczyniając się do równoważenia popytu i podaży energii w systemie energetycznym i zwiększania jego bezpieczeństwa.

REKLAMA

Umieszczanie farm fotowoltaicznych na wodzie to odpowiedź na problemy z dostępem do gruntów pod fotowotlaikę, które pojawiły się również w Niemczech.

Fotowoltaika w wersji „floating” to wyższe uzyski energii niż w przypadku gruntowych instalacji – dzięki efektowi chłodzenia paneli przez wodę. Niemiecki instytut Frauhofer ISE policzył, że przeciętnie można dzięki temu wyprodukować około 10-15 proc. energii więcej.  

Dodatkową zaletą, na którą wskazał Fraunhofer ISE w analizie poświęconej możliwościom wykorzystania tej technologii w Niemczech, jest wyższy niż w przypadku gruntowych projektów tzw. współczynnik wykorzystania terenu, mający wynosić w przypadku „pływającej” fotowoltaiki średnio 1,33 MW/hektar.

Moc elektrowni fotowoltaicznej w Salzwedel wynika z zasad systemy wsparcia fotowotlaiki w Niemczech, który zakłada wspieranie fotowoltaiki o mocy do 750 kW taryfami gwarantowanymi. Budując większą instalację, inwestor musiałby konkurować o gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Moc do 750 kW ma również uruchomiona w ubiegłym pierwsza tego rodzaju instalacja w Niemczech.

Największą pływającą elektrownię PV w Europie wybudowała w tym roku na przemysłowym zbiorniku w Holandii niemiecka firma BayWa. Moc tej instalacji wynosi 27,4 MW.

Do tego roku największa instalacja fotowoltaiczna wykonana w technologii „floating” znajdowała się we Francji. Na zbiorniku poprzemysłowym, służącym wcześniej jako kamieniołom, wybudował ją w 2018 roku francuski deweloper Akuo Energy.

Z kolei największa na świecie instalacja typu floating solar znajduje się w Chinach. Jej moc wynosi 150 MW i jest zlokalizowana na zbiorniku powstałym w wyniku wyłączonej kopalni.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.