Umowa na energię z ogromnego projektu PV z magazynem energii

Umowa na energię z ogromnego projektu PV z magazynem energii
8minute Solar Energy

Dwaj działający w Kalifornii sprzedawcy energii zakontraktowali zakup energii z jednego z największych na świecie projektów uwzględniających budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej z bateryjnym magazynem energii.  

Działający na terenie operatora sieci energetycznej PG&E sprzedawcy energii Monterey Bay Community Power Authority oraz Silicon Valley Clean Energy podpisali wieloletnią umowę na zakup energii z instalacji, którą zrealizuje czołowy deweloper fotowoltaiki w USA – firma 8minute Solar Energy.

Amerykański deweloper wybuduje w tym celu ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 250 MWdc (200 MWac) oraz bateryjny magazyn mogący zgromadzić do 150 MWh energii elektrycznej. Inwestycja ma być gotowa w roku 2023.

REKLAMA

Monterey Bay Community Power Authority zakontraktował zakup energii z części elektrowni PV o mocy 120 MWac oraz baterii mającej zapewnić dostawy energii z mocą 30 MWac w czasie do trzech godzin.

Z kolei Silicon Valley Clean Energy zakontraktował zakup energii z paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 80 MWac oraz baterii mającej dostarczać energię z mocą 20 MWac również do trzech godzin.

W przypadku obu wymienionych sprzedawców zakontraktowana energia ma pokryć odpowiednio 8 proc. oraz 6,6 proc. ich miksu energetycznego.

REKLAMA

Ostatnio 8minute Solar Energy informował o zabezpieczeniu kredytów bankowych mających umożliwić mu budowę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 18 GW.

Wcześniej w tym roku podpisanie podobnych umów ogłaszali również inni działający w Kalifornii deweloperzy elektrowni fotowoltaicznych.

First Solar informował w kwietniu o zawarciu umowy sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 100 MW, która zostanie zrealizowana od razu z magazynem mającym dostarczać energię z mocą 20 MW w czasie do 2,5 godziny. Ta inwestycja ma być gotowa w roku 2022, a umowa będzie obowiązywać przez 15 lat.

Wcześniej, w 2018 roku, w Kalifornii zawarto umowę PPA na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 150 MW oraz bateryjnego magazynu energii o pojemności 150 MWh, który zrealizuje deweloper Recurrent Energy należący do chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych oraz dewelopera projektów PV Canadian Solar. Ta inwestycja ma być gotowa już w 2021 roku.

W tym samym roku obaj wymienieni sprzedawcy energii z Kalifornii zakontraktowali zakupy energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 40 MW oraz bateryjnego magazynu energii o pojemności 160 MWh. Za tą inwestycją stoi grupa EDF Renewables, a uruchomienie produkcji energii ma nastąpić również do końca przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.