Farma fotowoltaiczna z magazynem energii powstała koło Włocławka

Farma fotowoltaiczna z magazynem energii powstała koło Włocławka
Almides

W Nowej Wsi koło Włocławka powstała farma fotowoltaiczna z magazynem energii. Instalacja będzie zasilać w energię zakład produkcyjny inwestorafirmy Almides. To jeden z pierwszych tego rodzaju projektów w Polsce, a inwestor już szykuje się do realizacji drugiego etapu, w którym parametry fotowoltaiki i magazynu zostaną istotnie zwiększone.

Firma Almides uruchomiła na terenie swojego zakładu produkcyjnego w Nowej Wsi koło Włocławka farmę fotowoltaiczną złożoną z 880 paneli o łącznej mocy 250 kW – wykorzystano moduły polskiego producenta Selfa ze Szczecina, które współpracują z falownikami marki Growatt, a dodatkowo zainstalowano bateryjny magazyn energii o pojemności 340 kWh.

Farmę solarną wykonała firma Biomar Sp. z o.o. z Gdyni, natomiast magazyn energii został zrealizowany przez Almides według koncepcji prezesa spółki Jerzego Nadolskiego oraz Głównego Specjalisty ds. Technicznych dr inż. Grzegorza Błajszczaka.

REKLAMA

Nadzór inwestorski sprawowała firma Energoprojekt z Katowic, a badania laboratoryjne akumulatorów przeprowadziło Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw z Poznania.

Centralę sterowania przepływami energii elektrycznej wyprodukowała i zamontowała firma ZPUE S.A. z Włoszczowy, a system okablowania i przyłączenia do sieci wykonał Zakład Elektryczny Włocławek Sp. z o.o.

Rozruch instalacji nastąpił już w lutym br., natomiast dzisiaj następuje jej oficjalne otwarcie.  

Jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Miłosz Krajewski z firmy Almides, energia zostanie wykorzystana na potrzeby własne zakładu produkcyjnego, w tym do zasilenia pomp ciepła w związku z planowaną przebudową i modernizacją systemu ogrzewania.

Pompy ciepła mają spełniać dwie funkcje. Oprócz ogrzewania zakładu ich zadaniem będzie dostarczanie ciepła technologicznego.

Koszt inwestycji wyniósł około 2,5 mln zł, z czego niemal 1,6 mln zł to pożyczka przyznana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Almides już przygotowuje się do rozbudowy farmy fotowoltaicznej oraz magazynu energii.

Wiosną przyszłego roku instalacja fotowoltaiczna zostanie rozbudowana do 1 MW, a magazyn energii zyska moc 0,5 MW i pojemność 0,5 MWh.  

REKLAMA

Według szacunków inwestora koszt rozbudowy wyniesie około 3 mln zł, z czego w 40 procentach inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków własnych, a w 60 procentach pożyczką.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o opłacalność inwestycji w bateryjne magazyny energii w naszym kraju Miłosz Krajewski z firmy Almides ocenia, że tego rodzaju inwestycje nie znajdują na razie uzasadnienia finansowego, jednak w wielu przypadkach z uwagi na obciążenie sieci będą stawać się koniecznością.

Do takich sytuacji będą należeć planowane rozbudowy sieci ładowarek dla pojazdów elektrycznych. Kolejny przykład to prawdopodobna redukcja projektów OZE w przypadku ograniczenia dostępu do sieci. W wielu lokalizacjach z uwagi na niekorzystny stan sieci elektroenergetycznej będą odmawiane przyłączenia wielu projektów OZE. Rozwiązaniem tych problemów jest w naszej ocenie budowanie bateryjnych magazynów energii – komentuje przedstawiciel firmy Almides.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.