Będą zmiany w dotacjach z programu Mój Prąd

Będą zmiany w dotacjach z programu Mój Prąd
Manufaktura

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potwierdza zasygnalizowane przez Ministerstwo Klimatu zmiany w programie dotacji na domowe instalacje fotowoltaiczne pt. Mój Prąd.

Ostatnio Ministerstwo Klimatu poinformowało, że program Mój Prąd, z którego od września zeszłego roku dofinansowywane są inwestycje w domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, zostanie rozszerzony.

O zakres planowanych zmian portal Gramwzielone.pl zapytał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W odpowiedzi Donata Bieniecka-Popardowska z Departamentu Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW potwierdziła, że przygotowywane są zmiany zasad programu Mój Prąd.

REKLAMA

Przedstawicielka NFOŚiGW poinformowała, że planowane jest rozszerzenie zakresu dotacji, przyznawanych dotąd tylko na domową fotowoltaikę, także na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Po wprowadzeniu dotacji na domowe ładowarki program Mój Prąd uzupełniałby się z innym programem Narodowego Funduszu, w którym nabór rozpoczął się kilka dni temu i w którym osoby fizyczne mogą dostać dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego.

W programie „Zielone auto” można uzyskać dotację na zakup samochodu osobowego w wysokości 18 750 zł, przy czym wartość dotacji nie może przekraczać 15 proc. kosztu kwalifikowanego, a cena auta nie może być wyższa niż 125 tys. zł.

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Klimatu planowane jest rozszerzenie programu Mój Prąd przez dodanie do kosztów kwalifikowanych zakresu dotyczącego finansowania przydomowych ładowarek do aut elektrycznych. Obecnie jesteśmy na etapie zatwierdzania zmian w programie – komentuje Donata Bieniecka-Popardowska.

REKLAMA

Jednocześnie z uzyskanych informacji wynika, że na razie nie jest planowane zwiększenie budżetu programu Mój Prąd.

Ponadto, przynajmniej obecnie, nie zakłada się włączenia do programu Mój Prąd możliwości uzyskania dotacji na montaż domowego magazynu energii.

– Domowe magazyny energii to kolejny krok, najpierw skupiamy się na ładowarkach do aut elektrycznych. Aczkolwiek magazyny energii dofinansowywaliśmy już w ramach programu Agroenergia – informuje Donata Bieniecka-Popardowska.

Program Agroenergia jest jednak adresowany do gospodarstw rolnych, a po zakończeniu pierwszego naboru w tym programie na razie nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach rozpocznie się kolejny.

Z informacji uzyskanych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika ponadto, że przygotowywana jest nowa edycja innego programu, z którego można pozyskać dofinansowanie m.in. na odnawialne źródła energii. Chodzi o program Energia Plus. Nowy nabór wniosków w tym programie, którego zasady mają zostać zmodyfikowane, jest obecnie planowany na trzeci kwartał bieżącego roku.

Na razie NFOŚiGW nie informuje, jakich zmian można spodziewać się w Energii Plus. – Zmiany są na etapie ostatnich uzgodnień, będziemy o nich mówić bliżej samego naboru – informuje Donata Bieniecka-Popardowska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.