Panele fotowoltaiczne szyba-szyba na największej farmie PV w Niemczech

Panele fotowoltaiczne szyba-szyba na największej farmie PV w Niemczech
Trina Solar

Niemiecki koncern energetyczny EnBW do budowanej pod Berlinem wielkiej elektrowni fotowoltaicznej wybrał moduły w technologii szyba-szyba. Zastosowanie tego rodzaju modułów ma zapewnić żywotność farmy PV na poziomie przynajmniej 30 lat.

Wielka farma fotowoltaiczna o mocy 187,5 MW, której budowa rozpoczęła się w marcu br., będzie zlokalizowana na powierzchni 164 hektarów w Werneuchen w Brandenburgii, 26 kilometrów na północny zachód od Berlina.

Inwestor, niemiecki koncern energetyczny EnBW, zrealizuje projekt Weesow-Willmersdorf bez rządowych gwarancji sprzedaży energii. Odnotowany w ostatnich latach spadek kosztów technologii fotowoltaicznych ma umożliwiać realizację tego rodzaju projektów bez publicznego wsparcia.

REKLAMA

Fama fotowoltaiczna ma produkować w skali roku 180 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 50 tys. niemieckich gospodarstw domowych. Energia będzie trafiać do sieci 110 kV należącej do spółki E.DIS Netz.

Do projektu Weesow-Willmersdorf inwestor wybrał panele fotowoltaiczne typu szyba-szyba chińskiej firmy Trina Solar. Zastosowanie szyby również na tylnej stronie modułów ma zapewnić ich większą odporność i żywotność.

Pierwsza partia obejmująca 18 tysięcy modułów fotowoltaicznych została już dostarczona na miejsce inwestycji. W sumie wielka farma fotowoltaiczna będzie składać się z 465 tysięcy modułów, których dostawy mają zakończyć się do listopada tego roku.

REKLAMA

W projekcie Weesow-Willmersdorf zwraca uwagę relatywnie duża moc w porównaniu do podawanej powierzchni farmy fotowoltaicznej.

Umieszczenie na 164 hektarach aż 465 tys. modułów ma być możliwe dzięki temu, że inwestor zdecydował się ustawić moduły pod niższym kątem 20 stopni, na konstrukcjach o wysokości do 3 metrów.

Trina Solar podaje, że moduły dostarczone na największą farmę fotowoltaiczną w Niemczech będą pracować z zachowaniem wysokiej sprawności co najmniej 30 lat. 

EnBW podaje, że farma fotowoltaiczna Weesow-Willmersdorf ma funkcjonować nawet przez 40 lat. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.