Unijne dotacje na energię odnawialną. Kto z nich korzysta?

Unijne dotacje na energię odnawialną. Kto z nich korzysta?
Columbus Energy

W raporcie na temat wykorzystania unijnych dotacji na energię odnawialną w Polsce Instytut Energetyki Odnawialnej podkreśla, że fundusze z Unii Europejskiej były do tej pory w naszym kraju najważniejszym źródłem finansowania małoskalowych intalacji OZE.

Źródłem unijnych dotacji na energetykę odnawialną w poszczególnych województwach są regionalne programy operacyjne zarządzane z poziom każdego z województw.

Przy tym najbardziej popularną technologią wspieraną w regionalnych programach operacyjnych są prosumenckie instalacje fotowoltaiczne.

REKLAMA

Instytut Energetyki Odnawialnej podaje w raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2020”, że struktura beneficjentów w poszczególnych województwach nie zmieniła się znacząco w stosunku do roku 2019.

IEO wylicza, że duża część środków na projekty z zakresu energetyki słonecznej trafia do jednostek gminnych i wspólnot samorządowych, co w skali kraju wynosi aż 51%. Kolejnym dużym beneficjentem są przedsiębiorstwa. W skali kraju 23% instalacji słonecznych ze wsparciem z RPO przypada na mikro- i małe przedsiębiorstwa a 15% na duże średnie przedsiębiorstwa. 6% udziału przypada na stowarzyszenia (w tym kościoły) a niespełna 5% na pozostałe jednostki.

W województwie zachodniopomorskim w ostatnim roku ze środków finansowych w ramach RPO w największym stopniu skorzystały duże i średnie przedsiębiorstwa. Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim mikro i małe przedsiębiorstwa skorzystały z ponad 50% środków RPO. W województwie małopolskim środki zostały podzielone pół na pół pomiędzy gminy i stowarzyszenia w tym kościoły i związki wyznaniowe.

REKLAMA

Struktura beneficjentów regionalnych programów operacyjnych w poszczególnych województwach od marca 2019 roku do I kwartału 2020 roku. Dane: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Opracowanie: Instytut Energetyki Odnawialnej.

Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że energetyką słoneczna odpowiada za 88% wartości projektów dofinansowanych ze środków z regionalnych programów operacyjnych.

Inne źródła OZE stanowią zaledwie kilkuprocentowy udział, odpowiednio instalacje wiatrowe stanowią 2% wszystkich projektów realizowanych w ramach RPO, instalacje biomasowe to 3%, a 7% udział mają pozostałe rodzaje energii (w tym hydroelektryczna i geotermalna) oraz integracja energii odnawialnej (w tym magazynowanie, zamiana energii elektrycznej na gaz oraz infrastruktura wytwarzania energii odnawialnej z wodoru).

Udział projektów z energetyki słonecznej realizowanych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w poszczególnych województwach. Dane: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Opracowanie: Instytut Energetyki Odnawialnej.

– Trudno przecenić wpływ środków unijnych dystrybuowanych przez RPO na rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Ten wpływ nie zawsze jest uświadamiany. Dlatego warto podkreślić, że przez kilka kolejnych lat regionalne programy operacyjne cieszyły się dużą popularnością wśród inwestujących w OZE i to one w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju małoskalowej energetyki słonecznej w Polsce i do obserwowanego od trzech lat boomu na rynku fotowoltaiki – komentuje IEO.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.