Fotowoltaiczne szyby do samochodów od ML System

Fotowoltaiczne szyby do samochodów od ML System
ML System

Polski producent modułów fotowoltaicznych ML System podpisał umowę z producentem szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland w zakresie wspólnego wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie QDrive, wykorzystujących technologię kropki kwantowej.

Jak komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System, kierowana przez niego firma zaoferujemy szyby samochodowe umożliwiające konwersję światła słonecznego na energię elektryczną, poprawiające przy tym izolację termiczną i energetyczną pojazdów.

– Będzie to możliwe dzięki połączeniu unikalnego know-how ML System w zakresie implementacji technologii kropki kwantowej z bogatym doświadczeniem Pilkington Automotive Poland w produkcji szyb samochodowych, w tym procesie nadawania im kształtu. Nasz partner jest wiodącym dostawcą szyb do większości producentów samochodów – podkreśla Dawid Cycoń.

REKLAMA

W ramach rozpoczętej współpracy ML System i Pilkington Automotive Poland zobowiązały się ponadto do wspólnego pozyskania finansowania zewnętrznego w ramach realizowanych projektów badawczych w celu wdrożenia technologii szyb samochodowych z powłoką kwantową.

Współpraca będzie również dotyczyć wymiany wiedzy z obszaru szyb powłokowych i funkcyjnych oraz innych procesów towarzyszących, np. sposobu grzania czy lutowania elektrod w szybach samochodowych.

Wypracowane know-how w zakresie nanoszenia nanopowłok kwantowych na powierzchnie szklane ma pozostać w ML System.

Polski producent paneli fotowoltaicznych poinformował ponadto o zawarciu porozumienia z firmą Guardian Glass, jednym z globalnych liderów produkcji szkła budowlanego. W ramach kooperacji produkty ML System będą oferowane w sieci sprzedaży Gaurdian Glass na całym świecie.

ML System podkreśla, że motorem napędowym współpracy z Gaurdian Glass jest m.in. sprzyjające otoczenie regulacyjne – w tym dyrektywa unijna, która ma wspierać wdrażanie na dużą skalę budynków o niemal zerowym zużyciu energii (Nearly Zero Energy Buildings). Celem tej dyrektywy jest znaczne obniżenie zużycia energii w budynkach, przy jednoczesnym wykorzystaniu w bardzo znaczącym stopniu energii odnawialnej, wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu.

REKLAMA

Przeszklone elewacje budynków mogą być doskonałym źródłem energii, a nie wyłącznie –  jak się aktualnie przyjmuje – elementem architektonicznym. Dostrzegamy pozytywne zmiany w podejściu inwestorów, zwłaszcza w Skandynawii i na innych rynkach wysoko rozwiniętych, gdzie wybór innowacyjnych rozwiązań budowlanych stał się naturalny – komentuje Dawid Cycoń.

ML System w kolejnych kwartałach ma się koncentrować na zakończeniu projektu Quantum Glass i rozpoczęciu produkcji, ekspansji na kolejne rynki zagraniczne i dalszej dywersyfikacji kanałów sprzedaży. 

W 2020 r. firma zamierza przeznaczyć na inwestycje około 50 mln zł, które w zasadniczej części dotyczą projektu Quantum Glass, 2D Selective Glass oraz obszaru B+R. ML System zastrzega jednak, że ostateczna skala wydatków będzie zależna od sytuacji rynkowej.

ML System wypracował w I kwartale 2020 r. 19,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, 4,2 mln zł EBITDA oraz 1,4 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 25,9 proc., 32,2 proc. oraz 50,1 proc.

W ubiegłym roku spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych wypracowała przychody na poziomie 93,4 mln zł w porównaniu do przychodów rzędu 123,3 mln zł za rok 2018. EBITDA firmy wyniosła 14 mln zł wobec 14,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto za 2019 rok sięgnął 3,5 mln zł w stosunku do zysku na poziomie 5,7 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje kilkunastoma patentami, a jej kolejne zgłoszenia patentowe czekają na rozpatrzenie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych firmy z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym w Zaczerniu koło Rzeszowa wynosi 14,4 tys. m2.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.