PGNiG postawi pierwszą instalację fotowoltaiczną

PGNiG postawi pierwszą instalację fotowoltaiczną
Arkadiusz Sekściński. Fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo informuje o planach budowy pierwszych elektrowni fotowoltaicznych, które mają powstać na należących do spółki terenach i obiektach. Przygodę z fotowoltaiką PGNiG zaczyna od montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej na dachu swojej siedziby.

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna jeszcze w te wakacje powstanie na dachu siedziby Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Warszawie.

PGNiG podkreśla, że montaż fotowoltaiki na dachu siedziby spółki to jeden z elementów działań w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii.

REKLAMA

W ostatnich tygodniach przedstawiliśmy plany Grupy Kapitałowej PGNiG związane ze zwrotem w kierunku rozwoju segmentu zielonej energii. Dziś mogę powiedzieć: od słów do czynów. Wybraliśmy właśnie wykonawcę pierwszej instalacji OZE, która powstanie na dachu jednego z budynków naszej siedziby głównej w Warszawie. A to dopiero początek – mówi Jerzy Kwieciński, Prezes PGNiG SA.

Pilotażowa instalacja fotowoltaiczna będzie miała moc około 50 kWp. Wykonawcą została firma ML System – polski producent modułów fotowoltaicznych i lider branży fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV).

REKLAMA

 Nasz zielony zwrot zaczynamy od siebie – od działań wewnętrznych. Docelowo chcemy wykorzystać, pod instalację paneli fotowoltaicznych, grunty i dachy w całej Grupie Kapitałowej – komentuje Arkadiusz Sekściński, Wiceprezes PGNiG SA ds. Rozwoju. 

Na terenach należących do GK PGNiG zidentyfikowano ponad 60 hektarów gruntów i około 125 tys. m2 powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki. Według szacunków spółki w jej lokalizacjach mogą powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy około 40 MW.

W ciągu najbliższych kilku lat PGNiG zamierza przeznaczyć w ramach tzw. Zielonego zwrotu nawet do 4 mld zł na zbudowanie segmentu OZE. Docelowo, pozwoli to osiągnąć moc wytwórczą na poziomie nawet 900 MW, przez co PGNiG stanie się jednym z wiodących wytwórców energii z OZE w Polsce.

Zielony zwrot PGNiG obejmuje także rozwój takich paliw alternatywnych jak wodór i biometan. W tym obszarze trwają m.in. prace dotyczące budowy badawczej stacji tankowania pojazdów wodorem. Pierwszy taki obiekt ma powstać na warszawskiej Woli, a termin oddania go do użytku to październik 2021 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.