Polska spółka z branży fotowoltaicznej warta już 2 mld zł

Polska spółka z branży fotowoltaicznej warta już 2 mld zł
Dawid Zieliński

Zaledwie kilka tygodni temu giełdowa wycena Columbus Energy przebiła 1 miliard złotych. Dzisiaj firma działająca na rynku fotowoltaicznym jest już warta dwa razy więcej. Columbus zbudował swoją pozycję, działając w segmencie dachowych instalacji PV. Obcenie coraz wyraźniej wchodzi w segment naziemnych farm PV, co potwierdza ogłoszone dzisiaj kolejne przedsięwzięcie związane z naziemną fotowotlaiką.

Zaledwie przed miesiącem notowany na giełdzie NewConnect Columbus Energy przebił rynkową wycenę na poziomie 1 mld zł, a teraz wartość spółki przekracza już 2 mld zł.

Jeszcze na początku stycznia 2020 r. za akcje Columbus Energy giełdowi inwestorzy płacili około 15 zł, na początku czerwca cena przekroczyła 25 zł, a zaledwie miesiąc później osiągnęła poziom 50 zł.

REKLAMA

Ostatnio Columbus Energy pochwalił się wypracowaniem w pierwszym kwartale 2020 r. przychodów wynoszących 125,88 mln zł w stosunku do przychodów rzędu 22,52 mln zł z pierwszego kwartału 2019 r. Zysk netto wyniósł 13,5 mln zł i był znacznie wyższy od zysku wypracowanego przed rokiem (1,61 mln zł).

W ubiegłym roku firma kierowana przez Dawida Zielińskiego wypracowała przychody w wysokości 210 mln zł w stosunku do przychodów rzędu 63 mln zł wypracowanych w roku 2018 oraz 30,7 mln zł w roku 2017. Ubiegłoroczna EBITDA firmy wyniosła 22 mln zł, podczas gdy w roku 2018 sięgnęła 4,4 mln zł, a rok wcześniej 2,6 mln zł.

Notowania Columbus Energy na giełdzie NewConnect w okresie lipiec 2019 – lipiec 2020 r. Fot. Columbus Energy.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku spółka wykonała łącznie 4 336 mikroinstalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych i biznesowych, co przekłada się na ponad 23 MW nowych mocy. W sumie instalacje od Columbus Energy ma posiadać już około 17 tysięcy prosumentów w całej Polsce. Ich łączna moc ma sięgać 107 MW (całkowita moc mikroinstalacji PV w naszym kraju wynosi już około 1,2 GW).  

W ostatnich miesiącach Columbus Energy wchodzi mocno również na rynek naziemnych farm fotowoltaicznych. Efektem dotychczas podjętych działań ma być budowa jeszcze w tym roku farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW.

Działalność w sektorze naziemnych farm fotowoltaicznych Columbus Energy rozpoczął w ubiegłym roku, przejmując spółkę New Energy Investment Sp. z o.o., która ma rozwijać obecnie projekty o łącznej mocy 200 MW, a także zawierając umowę z deweloperem farm PV dającą prawo nabycia dowolnego z jego projektów, na każdym etapie realizacji i po ustalonej cenie.

Naziemne projekty PV Columbus realizuje także z innymi partnerami – w tym z holenderskim inwestorem Unisun, z którym krakowska firma zawarła umowę mającą skutkować budową farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 66 MW, które posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Wartość gotowych inwestycji po wybudowaniu szacowana jest na około 260 mln zł, w tym około 200 mln zł ma wynosi wartość wynagrodzenia dla Columbus Energy.

REKLAMA

Współpraca ze Śląskimi Kamienicami

Columbus Energy ogłosił dzisiaj kolejny projekt związany z budową naziemnych farm fotowoltaicznych

Śląskie Kamienice S.A., spółka notowana również na rynku NewConnect, poinformowała, że jej spółka zależna Farmy Fotowoltaiki S.A. w organizacji podpisała umowę współpracy w zakresie rozwijania projektów farm fotowoltaicznych we współpracy z Columbusem.

Oba podmioty zamierzają realizować wspólnie przedsięwzięcia związane z fotowoltaiką poprzez nowy podmiot, w którym będą miały po 50% udziałów w kapitale zakładowym.

W ramach współpracy przy realizacji projektów Farmy Fotowoltaiki S.A. będą odpowiedzialne za wyszukiwanie lokalizacji pod realizację projektów, pozyskiwanie praw do nieruchomości dla realizacji projektów oraz finansowanie 50 proc. kosztów realizacji projektów na warunkach określonych w umowie.

Projekty będą realizowane przez spółki celowe tworzone przez spółkę zawiązaną wspólnie przez Farmy Fotowoltaiki S.A. w organizacji oraz Columbus Energy S.A. Korzyści majątkowe dla Farmy Fotowoltaiki S.A. mają pochodzić m.in. z zysków osiąganych w ramach spółek celowych wynikających z uruchomienia projektów, wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej lub ze sprzedaży projektów lub sprzedaży udziałów w spółkach celowych.

Następny krok: GPW

Kolejnym krokiem Columbusa na rynkach finansowych ma być zapowiadane już od dłuższego czasu przeniesienie notowań z NewConnect na główny parkiet GPW. W korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Dawid Zieliński nie podaje jednak konkretnego terminu, kiedy może to nastąpić.

– Pierwszy krok to dopuszczenie 100 proc. akcji do obrotu giełdowego na NewConnect, potem aktualizacja prospektu emisyjnego i ponowne złożenie do Komisji Nadzoru Finansowego. Czym szybciej wydarzy się pierwszy krok w GPW, tym szybciej złożymy dokument do KNF – informuje prezes Columbusa.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.