Rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki w Indiach

Rekordowo niskie ceny energii z fotowoltaiki w Indiach
Solarpack

Ostatnia aukcja dla inwestorów chcących wybudować ogromne elektrownie fotowoltaiczne w Indiach przyciągnęła kilka europejskich firm, które zgodziły sie na sprzedaż energii po wyjatkowo niskich cenach.

W wyniku aukcji przeprowadzonej przez rządową instytucję Solar Energy Corporation of India (SECI) w Indiach mają powstać elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 2 GW.

W sumie złożono 12 ofert, z czego siedmiu deweloperom udało się uzyskać rządowe gwarancje sprzedaży energii.

REKLAMA

Najniższą cenę energii, wynoszącą jedynie 2,36 INR/kWh (0,028 EUR/kWh, 0,12 PLN/kWh) zaproponował wywodzący się z Hiszpanii deweloper Solarpack. To cena o kilka procent niższa od poprzedniej rekordowo niskiej oferty złożonej w indyjskich aukcjach dla fotowoltaiki.

Hiszpanie zbudują w stanie Rajasthan elektrownię fotowoltaiczną o mocy 396 MW. Inwestycja ma być gotowa w roku 2022, a produkcja energii zostanie objęta zawartą na 25 lat umową PPA, w której odbiorcą energii będzie SECI.

Solarpack wycenia koszt inwestycji na 129 mln euro i szacuje, że na sprzedaży energii w całym okresie obowiązywania umowy PPA zarobi około 501 mln euro.

W indyjskiej aukcji gwarancje sprzedaży energii zabezpieczyli też inni inwestorzy wywodzący się z Europy. Wśród nich jest włoski koncern energetyczny Enel (300 MW, 2,37 INR/kWh), niemiecki IB Vogt (300 MW, 2,37 INR/kWh), francuski deweloper Eden Renewables (300 MW, 2,37 INR/kWh) czy brytyjska firma Ayana Renewable Power (300 MW, 2,38 INR/kWh).

Zwraca uwagę wąski przedział cenowy w ofertach złożonych przez zwycięskich deweloperów, który wyniósł zaledwie 2,36-2,38 INR/kWh.

REKLAMA

W wyniku innej tegorocznej aukcji dla fotowoltaiki, która została rozstrzygnięta w ostatnich tygodniach w Indiach, powstanie największa na świecie elektrownia PV.

Aukcję zakładającą budowę wielkiej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8 GW, przeprowadzoną w ramach rządowego programu rozwoju PV ogłoszonego przez indyjski rząd, wygrał lokalny deweloper Adani Green Energy Limited należący do indyjskiej grupy przemysłowej Adani.

Wielki park fotowoltaiczny ma zostać zrealizowany w pięć lat. Konstrukcja ma wygenerować 400 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.

Pierwszy etap największej na świecie elektrowni PV ma zostać zrealizowany do 2022 r. Wówczas gotowe mają być instalacje o mocy 2 GW. Następnie budowa pozostałych etapów o łącznej mocy 6 GW ma zostać sfinalizowana do roku 2025.

Dodatkowo w ramach kontraktu zawartego z Solar Energy Corporation of India Adani zobowiązał się do uruchomienia w Indiach fabryki ogniw i modułów fotowoltaicznych o rocznym potencjale produkcji rzędu 2 GW.

Indie do końca 2019 roku miały zainstalowane w odnawialnych źródłach energii 82,5 GW, a do marca 2021 roku mają zwiększyć ten potencjał do 113,5 GW. Jednak obecnie ten kraj nadal czerpie ponad 60 proc. energii z konwencjonalnych elektrowni.  

W Indiach znajduje się obecnie największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna, której moc sięga 2,05 GW. Wielki park fotowoltaiczny został uruchomiony kilka miesięcy temu w stanie Karnataka i składa się na niego osiem etapów zrealizowanych przez różnych deweloperów. Każdy etap liczy po 250 MW i każdy posiada indywidualny system wyprowadzenia mocy za pomocą linii wysokiego napięcia.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.