BayWa sprzedała największą pływającą elektrownię PV w Europie

BayWa sprzedała największą pływającą elektrownię PV w Europie
BayWa

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie, w której panele umieszczono na pływających platformach i która znajduje się na jednym z holenderskich zbiorników wodnych, została sprzedana grupie inwestorów – w tym lokalnej wspólnocie energetycznej.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 27,4 MW powstała w pobliżu holenderskiego miasta Zwolle  na zbiorniku zajmującym 18 hektarów i znajdującym się na terenie kopalni piasku.

Na instalację zrealizowaną w czasie 7 tygodni składa się 73 tys. modułów fotowoltaicznych typu szyba-szyba, obsługiwanych przez 192 falowniki i 13 transformatorów.

REKLAMA

Energia produkowana na zbiorniku wodnym w pobliżu Zwolle trafia do lokalnych odbiorców za pośrednictwem kooperatywy energetycznej Blauwvinger Energie.

Inwestycję zrealizowała wywodząca się z Niemiec firma BayWa, która wcześniej wykonała w Holandii trzy instalacje w technologii „floating” o mocy 2,1 MW, 8,4 MW oraz 14,5 MW.  

Teraz BayWa ogłosiła sprzedaż największej pływającej elektrowni PV w Europie konsorcjum, w skład którego wchodzi lokalny fundusz inwestycyjny Energiefonds Overijssel, wspomniana kooperatywa Blauwvinger Energie oraz niewymieniony z nazwy prywatny inwestor.

Kilka tygodni wcześniej BayWa ogłosiła sprzedaż zbudowanych w Holandii innych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 80 MWp – w tym farmy PV o mocy 21,8 MW uruchomionej na terenie lotniska w Groningen, a także dwóch pływających elektrowni PV w Sekdoorn i Tynaarlo o łącznej mocy 22,9 MW. Właścicielem tych aktywów została firma Encavis.  

Budowa elektrowni fotowoltaicznych na akwenach wodnych to zwłaszcza rozwiązanie dla krajów posiadających ograniczoną podaż gruntów, które można wykorzystać pod fotowoltaikę – takich jak Holandia.

REKLAMA

Umiejscowienie fotowoltaiki na wodzie oznacza też wyższe uzyski energii niż w przypadku instalacji stawianych na gruncie. Instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować około 1/10 energii więcej niż instalacje umieszczone na gruncie dzięki efektowi chłodzenia paneli.

BayWa wskazuje też na dodatkowe korzyści w postaci niższych kosztów operacyjnych.

Zanim BayWa uruchomiła pływającą elektrownię PV w Holandii, największa w Europie tego rodzaju instalacja znajdowała się we Francji, gdzie została zbudowana pod koniec 2018 roku na zbiorniku poprzemysłowym służącym wcześniej jako kamieniołom. Pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 17 MW zbudował francuski deweloper Akuo Energy.

Składa się na nią 47 tys. modułów fotowoltaicznych, które na miejsce już dostarczył chiński producent Trina Solar. W projekcie zostały zastosowane monokrystaliczne moduły PERC wykonane w technologii szyba-szyba, która ma zapewnić większą odporność na wilgoć i zmniejszyć degradację wynikającą z procesu PID (Potential Induced Degradation).

Wcześniej największą instalacją typu „floating PV” w Europie była instalacja zrealizowana w Wielkiej Brytanii.

Moc pływającej farmy fotowoltaicznej w Walton-on-Thames koło Londynu wynosi 6,3 MW i składa się na nią ponad 23 tys. modułów fotowoltaicznych. Instalacja ma produkować rocznie około 5,8 GWh energii elektrycznej. Projekt zajmuje 1/10 powierzchni zbiornika Queen Elizabeth II i jak zapewnia jej deweloper, lokalne przedsiębiorstwo Thames Water, jego powierzchnia odpowiada wielkością 8 boiskom piłkarskim.

Największa na świecie instalacja typu „floating solar” znajduje się w Chinach. Jej moc wynosi 150 MW i jest zlokalizowana na zbiorniku powstałym w wyniku wyłączonej kopalni.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.