Największa transakcja na rynku domowej fotowoltaiki

Największa transakcja na rynku domowej fotowoltaiki
Tesla

Przejęcie drugiej największej firmy na rynku domowych instalacji fotowoltaicznych w USA przebija pod względem wartości sfinalizowaną kilka lat temu akwizycję firmy SolarCity przez Teslę.

Przeprowadzone w 2016 roku przejęcie SolarCity przez Teslę wyceniono, bazując na ówczesnym kursie akcji SolarCity, na około 2,6 mld dolarów. Zgodnie z warunkami transakcji Tesla przejęła SolarCity poprzez wymianę akcji w stosunku jedna akcja SolarCity za 0,11 akcji Tesli. 

Włączenie SolarCity to koncernu Elona Muska miało stworzyć synergię skutkującą dominacją na amerykańskim rynku fotowoltaiki w segmencie dachowych instalacji PV. Tak się jednak nie stało, a obecnie Tesla montuje znacznie mniej instalacji fotowoltaicznych niż wykonywał przed przejęciem SolarCity – co po części można wytłumaczyć rezygnacją Tesli z wcześniejszego modelu biznesowego, który stosował SolarCity.

REKLAMA

Podstawą biznesu SolarCity był leasing instalacji fotowoltaicznych – zapewniający duże wolumeny instalowanych megawatów, ale mniej rentowny od tradycyjnej sprzedaży.

Przed wchłonięciem przez Teslę SolarCity instalował w ciągu kwartału nawet ponad 270 MW dachowych instalacji. Tymczasem w ostatnich kwartałach Tesla instaluje już „tylko” po około 30-50 MW dachowych systemów PV, zdecydowanie efektywniej rozwijając drugi filar swojego energetycznego biznesu, czyli magazyny energii.

Obecnie liderem amerykańskiego rynku dachowych instalacji fotowoltaicznych jest firma Sunrun, która w ubiegłym roku zwiększyła moc zainstalowanych systemów PV do 413 MW w porównaniu do wyniku na poziomie 373 MW osiągniętego rok wcześniej.

W pierwszym kwartale 2020 roku Sunrun zainstalował 97 MW w porównaniu do 86 MW w analogicznym okresie 2019 roku, osiągając kwartalne przychody na poziomie 210,7 mln dolarów, co oznaczało wzrost o 8 proc. r/r. W pierwszym kwartale br. lider amerykańskiego rynku domowej fotowoltaiki odnotował jednak kwartalną stratę wynoszącą 28 mln dolarów.

Teraz Sunrun przebija zrealizowaną kilka lat temu transakcję przejęcia SolarCity przez Teslę.

Sunrun przejmie w ramach transakcji wycenionej na 3,2 mld dolarów swojego konkurenta będącego obecnie drugą największą firmą na rynku domowej fotowoltaiki w USA – firmę Vivint Solar.

REKLAMA

Na dzień ogłoszenia transakcji giełdowa kapitalizacja obu firmy wynosiła w sumie 4,5 mld dolarów.

Przejęcie ma się odbyć poprzez wymianę akcji obu firmy w stosunku 1:0,55, dzięki czemu dotychczasowi akcjonariusze Vivint Solar otrzymają w sumie 36-procentowy udział w Sunrun.

W ubiegłym roku obie firmy posiadały w sumie ponad 17-procentowy udział w amerykańskim rynku domowej fotowoltaiki, przy czym udział Sunrun wynosił około 10 proc. Trzecia z udziałem w rynku na poziomie 4,6 proc. była Tesla.

Udział w amerykańskim rynku fotowoltaicznym w latach 2013-2019. Źródło. Wood Mackenzie.

Modele biznesowe Sunrun i Vivint Solar są zbliżone i bazują na instalacjach finansowanych poprzez leasing, pożyczki oraz bezpośrednią sprzedaż.

Po sfinalizowaniu przejęcia, co jest planowane na koniec tego roku, portfel zrealizowanych instalacji Sunrun przekroczy 3 GW, a liczba klientów firmy wzrośnie do około 500 tys. Według firmy konsultingowej Wood Mackenzie będzie to oznaczać pozycję nr 3 pod względem zrealizowanych mocy w całej amerykańskiej fotowoltaice, wliczając segment naziemnych farm PV.

Podobnie jak Tesla, Sunrun rozkręca biznes związany z bateryjnymi magazynami energii. Ostatnio firma ogłosiła uruchomienie wirtualnej elektrowni, na którą złoży się 300 domowych baterii zasilanych fotowoltaiką. Projekt jest realizowany w południowej części Kalifornii we współpracy z koncernem energetycznym Southern California Edison, któremu wirtualna elektrownia ma zapewnić dodatkowe moce potrzebne do zbilansowania systemu energetycznego w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.