KGHM szykuje pierwszą farmę fotowoltaiczną

KGHM szykuje pierwszą farmę fotowoltaiczną
KGHM

Miedziowy potentat chce wykorzystać do budowy farm fotowoltaicznych w sumie około 200 hektarów. Na razie szykuje swoją pierwszą inwestycję w PV, która zostanie zrealizowana na terenach Huty Miedzi Legnica.

Miedziowy potentat konsumuje co roku około 2,8 TWh energii elektrycznej. W tym 1/4 pochodzi z jego własnych źródeł i KGHM chce zwiększać ten udział, inwestując w odnawialne źródła energii.

Do 2030 roku KGHM chce zaspokajać 50 proc. zapotrzebowania na energię z własnych źródeł – w tym z fotowoltaiki i farm wiatrowych.

REKLAMA

Plany KGHM zakładają postawienie elektrowni fotowoltaicznych na terenach o powierzchni ponad 200 hektarów.

Pierwsza farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW ma zostać zrealizowana na terenach Huty Miedzi Legnica przez należącą do KGHM spółkę ZANAM, a wytwarzana przez nią energia zasili zakłady miedziowego koncernu.

Jak relacjonuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na dzisiejszą wypowiedź prezesa firmy Marcina Chludzińskiego, w planach KGHM jest budowa m.in. trzech elektrowni PV o łącznej mocy 13 MW, które mają powstać także na terenach Huty Miedzi Głogów oraz na terenie Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.

REKLAMA

Wcześniej KGHM Informował, że oprócz projektu o mocy 3 MW szykuje też inne projekty PV, w tym dużo większe, o mocach odpowiednio 66 MW i 30 MW. W pierwszym przypadku tak ogromna elektrownia fotowoltaiczna może powstać w Wierzbnej, a w drugim przypadku chodzi o wykorzystanie terenów dawnej kopalni Konrad w Iwinach pod Bolesławcem.

Partnerem KGHM jeśli chodzi o inwestycje w fotowoltaikę jest Polska Grupa Energetyczna. We wrześniu ubiegłego roku obie firmy podpisały list intencyjny w sprawie budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,5 GW.

Do tamtego czasu pod budowę farm fotowoltaicznych w ramach wspólnego przedsięwzięcia zidentyfikowano grunty o powierzchni około 400 hektarów. Wykorzystanie takiego terenu umożliwiłoby postawienie elektrowni fotowoltaicznych o mocy około 200 MW, jednak PGE i KGHM mają szukać kolejnych gruntów, aby wybudować wspólnie 500 MW.

KGHM sygnalizował też zainteresowanie budową farm wiatrowych, uzależniając to jednak od zmian w prawie określającym zasady takich inwestycji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.