Columbus i Kamienice Śląskie celują w 40 MW do 2022 r.

Columbus i Kamienice Śląskie celują w 40 MW do 2022 r.
Columbus Energy

Przed tygodniem Columbus Energy ogłosił swój kolejny projekt w obszarze gruntowej fotowoltaiki, informując o nawiązaniu współpracy z firmą Kamienice Śląskie.  Teraz poznaliśmy więcej szczegółów na temat tego przedsięwzięcia.

Śląskie Kamienice S.A., spółka notowana również na rynku NewConnect, poinformowała, że jej spółka zależna Farmy Fotowoltaiki S.A. w organizacji podpisała umowę współpracy w zakresie rozwijania projektów farm fotowoltaicznych we współpracy z Columbusem.

Oba podmioty zamierzają realizować wspólnie przedsięwzięcia związane z fotowoltaiką poprzez nowy podmiot, w którym będą miały po 50 proc. udziałów w kapitale zakładowym.

REKLAMA

W ramach współpracy przy realizacji projektów Farmy Fotowoltaiki S.A. będą odpowiedzialne za wyszukiwanie lokalizacji pod realizację projektów, pozyskiwanie praw do nieruchomości dla realizacji projektów oraz finansowanie 50 proc. kosztów realizacji projektów na warunkach określonych w umowie.

Projekty będą realizowane przez spółki celowe tworzone przez spółkę zawiązaną wspólnie przez Farmy Fotowoltaiki S.A. w organizacji oraz Columbus Energy S.A. Korzyści majątkowe dla Farmy Fotowoltaiki S.A. mają pochodzić m.in. z zysków osiąganych w ramach spółek celowych wynikających z uruchomienia projektów, wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej lub ze sprzedaży projektów lub sprzedaży udziałów w spółkach celowych.

Teraz oba podmioty poinformowały, że Farmy Fotowoltaiki S.A. chcą dokonywać zakupu lub dzierżawy działek pod budowę farm fotowoltaicznych o mocy minimum1 MWe lub gruntów na własny użytek. 

Farmy Fotowoltaiki S.A. mają pozyskać kapitał zewnętrzny w kwocie do 10 mln zł do końca 2022 r., który zostanie przeznaczony na sfinansowanie bieżącej działalności.

REKLAMA

W 2021 r. spółka zamierza realizować projekty od 1 do 10 MWe, natomiast w 2022 r. projekty do 40 MWe. Farmy Fotowoltaiki S.A. mają także inwestować w podmioty działające na rynku fotowoltaicznym poprzez zakup udziałów na poziomie od 5 proc. do 45 proc. w wybranych podmiotach.

Farmy Fotowoltaiki S.A. mają ponadto w planie rozwój sieci wykonawczej i dystrybucji poprzez zawiązywanie współpracy z kolejnymi partnerami i firmami projektowo-montażowymi oraz do rozwoju zaplecza techniczno-handlowego i badawczego poprzez budowę własnego zespołu firm podwykonawczych, w systemie relacji B2B.

Efektem wcześniej podjętych przez Columbus Energy działań w obszarze fotowoltaiki ma być budowa jeszcze w tym roku farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW.

Działalność w sektorze naziemnych farm fotowoltaicznych Columbus Energy rozpoczął w ubiegłym roku, przejmując spółkę New Energy Investment Sp. z o.o., która ma rozwijać obecnie projekty o łącznej mocy 200 MW, a także zawierając umowę z deweloperem farm PV dającą prawo nabycia dowolnego z jego projektów, na każdym etapie realizacji i po ustalonej cenie.

Naziemne projekty PV Columbus realizuje także z innymi partnerami – w tym z holenderskim inwestorem Unisun, z którym krakowska firma zawarła umowę mającą skutkować budową farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 66 MW, które posiadają gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym. Wartość gotowych inwestycji po wybudowaniu szacowana jest na około 260 mln zł, w tym około 200 mln zł ma wynosi wartość wynagrodzenia dla Columbus Energy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.