Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych na półmetku. Energia dla ponad miliona Polaków

Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych na półmetku. Energia dla ponad miliona Polaków
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Program dopłat dla gospodarstw domowych zainteresowanych inwestycją we własną instalację fotowoltaiczną, pt. Mój Prąd, przekroczył granicę 100 tysięcy wniosków złożonych przez gospodarstwa domowe planujące instalację fotowoltaiki o łącznej mocy 560 MW.  

Z realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu Mój Prąd można pozyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł wyłącznie na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej w przedziale mocy 2-10 kW. Budżet tego programu ma sięgnąć w sumie 1 mld zł. 

W pierwszym naborze, który był prowadzony przez 3,5 miesiąca, od początku września do połowy grudnia 2019 roku, złożono 30,4 tys. wniosków o dopłatę.

REKLAMA

Natomiast w drugim naborze, który jest prowadzony od stycznia 2020 r., liczba złożonych wniosków sięga już 70 tysięcy. W efekcie łączna suma złożonych wniosków w obu naborach wynosi już 100 tysięcy, a ich autorzy wnioskowali o dopłaty w wysokości 500 mln zł na budowę systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy około 560 MW.

Przeciętna jednostkowa moc instalacji fotowoltaicznej, na którą dofinansowanie chcą pozyskać beneficjenci Mojego Prądu, wynosi 5,606 kW. 

Dla porównania łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2019 roku wynosiła około 1,2 GW, a obecnie przekracza 2,1 GW.

NFOŚIGW wylicza, że łączna moc dofinansowanych z Mojego Prądu domowych instalacji PV na poziomie 560 MW przełoży się na produkcję w sumie około 560 GWh energii elektrycznej w skali roku.

Przyjmując, że 4-osobowe gospodarstwa domowe w naszym kraju zużywają przeciętnie około 2 MWh energii rocznie, ilość energii wyprodukowana przez instalacje PV o mocy 560 MW odpowiadałaby średniemu zapotrzebowaniu około 280 tysięcy 4-osobowych gospodarstw domowych, czyli około 1,12 mln Polaków.

REKLAMA

NFOŚiGW informuje ponadto, że dotąd wypłacono dotacje na łączną sumę 260 mln zł w zakresie 53 205 złożonych wniosków.

W tym wypłacono dotacje w przypadku ponad 28,3 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 140,42 mln zł złożonych w pierwszej edycji programu.

NFOŚiGW zaznacza w informacji o osiągnięciu liczby 100 tysięcy złożonych wniosków, że przygląda się potrzebom wnioskodawcom i odpowiada na nie, wprowadzając kolejne udogodnienia.

Wcześniej implementowano możliwość składania wniosków w formie elektronicznej za pośrednictwem rządowego portalu gov.pl, a także wprowadzono możliwości składania wniosków za pośrednictwem tzw. agregatorów, czyli firm instalacyjnych składających wnioski w imieniu swoich klientów.

Teraz Fundusz informuje o zintegrowaniu od połowy maja programu Mój Prąd z programem Czyste Powietrze, z którego można pozyskać dofinansowanie na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych, a także o wprowadzeniu z dniem 22 maja pełnomocnika w programie Mój Prąd.

Wcześniej Fundusz potwierdził w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, że trwają prace nad włączeniem do programu Mój Prąd dofinansowania na montaż domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.