Engie zbuduje wielkie farmy PV, aby produkować wodór

Engie zbuduje wielkie farmy PV, aby produkować wodór
Engie

Francuski koncern energetyczny przedstawił plan budowy ogromnych elektrowni fotowoltaicznych, które mają wytwarzać energię zasilającą elektrolizery produkujące tzw. zielony wodór. Engie podkreśla, że jego plany wpisują się w najnowszą strategię Komisji Europejskiej, która w zielonym wodorze widzi szansę na realizację celu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku.

Francuska grupa energetyczna Engie oraz drugi największy na świecie producent gazów przemysłowych, firma Air Liquide, zapowiedziały postawienie ogromnych elektrowni fotowoltaicznych w Prowansji. Mają one wytwarzać energię w ilości 1,3 TWh rocznie.

Ponadto planowane jest uruchomienie elektrolizerów, które zasili energia z fotowoltaiki i których moc ma wynosić w 2026 roku 250 MW.

REKLAMA

Projekt o nazwie HyGreen Provence zakłada wykorzystanie do magazynowania wodoru kawern solnych, a także przesył wodoru z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury gazowej. Wodór ma być wykorzystywany także do zasilania lokalnej floty autobusów i samochodów dostawczych.  

Tylko jeden z wodorowych projektów Engie. Pierwszą pilotażową instalację produkcji wodoru w procesie elektrolizy, tzw. power-to-gas, francuski koncern uruchomił w 2018 roku w Dunkierce w ramach projektu GRHYD.

W ubiegłym miesiącu francuska grupa rozpoczęła budowę swojej pierwszej stacji tankowania wodorem, która powstanie na terenie lotniska w Tuluzie. Stacje ładowania wodorem Engie uruchomi też w Lyonie.

Engie jest też zaangażowane w prace nad projektem napędzanego wodorem pociągu pasażerskiego Coradia iLint, który jest realizowany przez Alstom.

REKLAMA

Francuski koncern deklaruje zamiar uruchomienia do 2030 roku elektrolizerów o mocy kilku GW.

Wodorowe plany Engie wpisują się w ogłoszoną ostatnio strategię Komisji Europejskiej, która chce doprowadzić do uruchomienia w Unii Europejskiej elektrolizerów o mocy 40 GW do roku 2030.

Plany rozwoju infrastruktury do produkcji zielonego wodoru przedstawił też rząd Francji. Obecnie zużycie wodoru w tym kraju wynosi około 1 mln ton rocznie, a francuskie władze chcą, aby w 2030 roku około 20-40 proc. tej wartości stanowił wodór generowany bez emisji CO2.

Swój plan rozwoju produkcji zielonego wodoru przedstawiły też ostatnio Niemcy, które chcą uruchomić do 2030 roku elektrolizery o mocy 5 GW, a następnie podwoić ją w ciągu kolejnych 5 lat.

Z kolei w ostatnich dniach plan uruchomienia wielkiej fabryki zielonego wodoru z elektrolizerami o mocy 5 GW przedstawiła amerykańska firma Air Products współpracująca z inwestorami z Zatoki Perskiej. Technologię elektrolizerów dla tego projektu ma dostarczyć niemiecki Thyssenkrupp. Produkcja wodoru w Arabii Saudyjskiej ma się rozpocząć w roku 2025.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.