Fotowoltaika na dachu Ergo Areny. Wybrano wykonawcę

Fotowoltaika na dachu Ergo Areny. Wybrano wykonawcę
Lisarlena Arlena Witt. Fot. wikipedia cc

Operator Ergo Areny wyłonił wykonawcę instalacji fotowoltaicznej, dzięki której chce zmniejszyć koszty funkcjonowania jednej z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce.

W przetargu na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu Ergo Areny wystartowało 9 firm. Kryterium oceny stanowiła w 90-procentach oferowana cena brutto, a w 10-procentach „ilość modułów fotowoltaicznych”.  

Ostatecznie przetarg wygrała firma SolarSpot, która zaproponowała montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 99,63 kWp w cenie 306 362,25 zł brutto.

REKLAMA

Instalacja będzie się składać z 246 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 405 Wp, które będą obsługiwane przez cztery falowniki marki SolarEdge o jednostkowej mocy 25 kW.

Inwestor, spółka Hala Gdańsk-Sopot, informuje, że instalacja została zaprojektowana indywidualnie na potrzeby obiektu pokrytego membraną.  

REKLAMA

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną na dachu Ergo Areny zostanie sfinansowana z udziałem środków od Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego.

Dzięki utrzymaniu maksymalnej mocy nieprzekraczającej 50 kW na pojedynczy punkt przyłączenia, nadwyżki niewykorzystanej na miejscu energii z obu instalacji będą mogły trafiać do sieci i będzie je można rozliczyć w prosumenckim systemie opustów lub w dedykowanym przedsiębiorcom alternatywnym systemie sprzedaży nadwyżek po cenie równej 100 proc. średniej hurtowej ceny energii z poprzedniego kwartału.

Jak informował wcześniej portal Gramwzielone.pl Bogdan Klinkosz ze spółki zarządzającej Ergo Areną, wraz z towarzyszącą infrastrukturą ogromny obiekt konsumuje w skali roku około 2,5 GWh energii elektrycznej i planowane są również kolejne inwestycje, które przyczynią się do ograniczenia zużycia energii z sieci. 

– Już w roku 2017 dokonaliśmy modernizacji oświetlenia zewnętrznego parkingów, dróg dojścia – poprzez wymianę opraw na energooszczędne LED, w roku 2019 dokonaliśmy takiego przedsięwzięcia na sali treningowej. Właśnie skończył się przetarg publiczny i dokonujemy oceny złożonych ofert. Będziemy modernizować system oświetlenia – wymiana na LED – na hali głównej Ergo Arena. W przyszłości chcemy budować kolejne instalacje fotowoltaiczne na dachu, na co mamy jeszcze dużo miejsca, a także być może system gruntowych pomp ciepła do wspomagania instalacji ciepła i chłodu – wyliczał Bogdan Klinkosz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.