Fotowoltaiczny dach polsko-szwedzkiej firmy powstał w Szwajcarii

Fotowoltaiczny dach polsko-szwedzkiej firmy powstał w Szwajcarii
SunRoof

Po pierwszej instalacji solarnego dachu, która została zrealizowana w naszym kraju, teraz technologia opracowana przez polsko-szwedzką firmę SunRoof doczekała się pierwszego wdrożenia w Szwajcarii, które zrealizował polski zespół firmy.

Dom w Szwajcarii, który zyskał fotowoltaiczne rozwiązania od SunRoof, to prosta bryła z dwuspadowym dachem.

Inwestycja została zrealizowana w gminie Termen w szwajcarskim kantonie Valais.

REKLAMA

Dach SunRoof można podziwiać zarówno na budynku mieszkalnym, jak i garażu, co stanowi doskonałe przygotowanie pod stację ładowania samochodu elektrycznego. Dach solarny o łącznej powierzchni 250 m2 i mocy 18 kWp wytworzy rocznie około 16,3 MWh prądu, który w całości pokryje wszystkie potrzeby energetyczne domu, w tym jego ogrzewanie.

SunRoof szacuje, że w polskich warunkach taka inwestycja przyniosłaby oszczędności rzędu 12 tys. zł rocznie.

– To była pionierska realizacja wykonana przez polski team SunRoof na rynku zagranicznym. Nasza innowacyjna technologia łączy architekturę domu z możliwością produkcji prądu. Taki dach zintegrowany z ogniwami fotowoltaicznymi zapewni zieloną energię do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych, ogrzewania, klimatyzacji i ładowania samochodu elektrycznego we własnym garażu. Stworzy to nową przestrzeń do inteligentnego zarządzania energią – komentuje Lech Kaniuk, CEO Sunroof.

SunRoof informuje, że swoje solarne dachy zrealizował już na ponad 100 obiektach.

Ostatnio firma chwaliła się pierwszą realizacją w Polsce. Dach składający się z paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 24 kWp powstał w Łodzi.

Pierwszy w Polsce dach solarny SunRoof posiada powierzchnię 218 m2 i ma produkować rocznie około 19 MWh energii elektrycznej.

REKLAMA

– To znacznie więcej niż tradycyjna instalacja fotowoltaiczna zamontowana tylko na części dachu. Oszczędności będą sięgały nawet 15 tys. zł rocznie. Dodatkowo warto podkreślić, że SunRoof jest tańszy niż budowa dachu i umieszczenie na jego powierzchni paneli PV – komentował Martyn Szczepankowski odpowiedzialny za rozwój SunRoof w Polsce.

– Przy gwarancji przynajmniej 90 proc. wydajności dachu solarnego przez co najmniej 30 lat, można spodziewać się, że SunRoof sfinansuje większość inwestycji w dom. To najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie na rynku – zapewniał Martyn Szczepankowski.

Technologia SunRoof posiada atesty szwedzkiego instytutu RISE, a firma może się już pochwalić portfolio ponad 50 realizacji i kolejnymi rozpoczętymi projektami.

Przedstawiciele firmy zapewniają, że designem dachów ich rozwiązanie konkuruje z solarnymi dachami Tesli, ale ich wydajnością góruje nad rozwiązaniem Elona Muska. Stosowane przez SunRoof monokrystaliczne panele PV mają być wydajniejsze od solarnych dachówek Tesli.

Z informacji uzyskanych wcześniej przez portal Gramwzielone.pl wynika, że SunRoof ma bazować na bezramowych modułach fotowoltaicznych, których producentem jest firma Almaden posiadająca fabryki w Chinach, Dubaju i Maroko.

Moc pojedynczego modułu wykonanego w technologii monokrystalicznej ma wynosić 270-310 W, a jego sprawność ma sięgać 18,8 proc. Rozmiary modułów to 1662 x 990 mm, a ich waga sięga 19,6 kg.

Skandynawska technologia została wprowadzana do Polski w ubiegłym roku i jest rozwijana w naszym kraju. W 2019 roku SunRoof uruchomił w Łodzi centrum R&D. Natomiast w Gdańsku działa centrum logistyczne i projektowe.

Firma SunRoof należy do Lecha Kaniuka, przedsiębiorcy stojącego za takimi projektami jak PizzaPortal czy iTAxi.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.