Wiedeń zainwestuje w fotowoltaikę pół miliarda euro

Wiedeń zainwestuje w fotowoltaikę pół miliarda euro
Wien Energie

Główny wiedeński dostawca energii, Wien Energie, zwiększył w pierwszej połowie 2020 roku produkcję energii z fotowoltaiki o prawie 60 procent. Generacja z fotowoltaiki może już pokryć zapotrzebowanie wszystkich gospodarstw domowych w centralnej wiedeńskiej dzielnicy Josefstadt.

Od stycznia do końca czerwca 2020 roku Wien Energie wytwarzała więcej energii słonecznej niż kiedykolwiek wcześniej. Największy austriacki producent energii słonecznej zwiększył swoją produkcję o prawie 60 procent w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, wytwarzając w tym czasie 13,8 GWh.

Wien Energie tłumaczy ten wzrost nowymi inwestycjami w fotowoltaikę. Od samego początku roku powstało lub jest w trakcie realizacji 27 nowych elektrowni PV.

REKLAMA

Inwestycje w fotowoltaikę są elementem programu „Wiedeń jako miasto neutralne pod względem emisji CO2”.

To jest dopiero początek. Energia słoneczna jest niezbędna do poprawy ochrony klimatu. W drugiej połowie roku mamy już zaplanowane kolejne projekty solarne o mocy ponad 10 MW. Dach po dachu, powierzchnia po powierzchni, zamieniamy Wiedeń w miasto słońca  mówi Michael Strebl, dyrektor zarządzający Wien Energie.

Wien Energie eksploatuje obecnie około 230 systemów fotowoltaicznych, z czego 27 to elektrownie słoneczne będące własnością obywateli.

REKLAMA

– Ponad 80 procent systemów znajduje się obecnie na dachach, ale same systemy dachowe nie pozwolą na osiągnięcie celów klimatycznych. Rozbudowa na otwartych przestrzeniach jest niezbędna – dodaje Strebl.

W zeszłym roku spółka Wien Energie zrealizowała pierwszą w Austrii inwestycję związaną z agrofotowoltaiką, a kolejny projekt łączący systemy fotowoltaiczne z rolnictwem ma być zaprezentowany w najbliższych miesiącach. 

Do 2030 roku Wien Energie chce produkować energię słoneczną z instalacji o mocy 600 MW. To wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie odpowiadające konsumpcji 250 tys. gospodarstw domowych lub na przykład dwóch miast takich jak Graz i Linz.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat Wien Energie ma wydać na inwestycje w fotowoltaikę pół miliarda euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.