Chińczycy wprowadzą panele fotowoltaiczne o mocy 600 Wp

Chińczycy wprowadzą panele fotowoltaiczne o mocy 600 Wp
Trina Solar

Zaledwie kilka miesięcy temu chiński producent paneli fotowoltaicznych, Trina Solar, jako pierwszy ogłosił wprowadzenie na rynek modułu, którego moc będzie przekraczać 500 Wp. Ta zapowiedź uruchomiła wyścig wśród czołowych producentów z Chin, którzy zaczęli prześcigać się w zapowiedziach wprowadzenia na rynek modułów o jeszcze większej mocy. Teraz znowu prym wiedzie Trina Solar, która jako pierwsza zapowiada produkcję modułu o mocy 600 Wp.

Ostatnie miesiące na rynku producentów paneli fotowoltaicznych upływały pod znakiem wyścigu o zaoferowanie jak najwyższej, jednostkowej mocy modułów, co dla inwestorów ma oznaczać niższe koszty inwestycji i wytwarzanej energii.

O rozpoczęciu produkcji modułów o mocy 500 Wp informował na początku tego roku chiński producent Trina Solar. O nowych panelach serii Vertex wiadomo, że długość boku zastosowanych w nich 150 ogniw typu three-cut wynosi 21 cm, a ich sprawność sięga 21 proc. Moduły Vertex +500 W mają być dostępne nie tylko w wersji jednostronnej, ale także dwustronnej, co dodatkowo zwiększy uzyski energii dzięki aktywnej tylnej stronie.

REKLAMA

Inny producent z Państwa Środka, Risen Energy, informował o wprowadzeniu do sprzedaży modułów o podobnej mocy i sprawności rzędu 20,8 proc., składających się z z ogniw klasy M12 o długości boku 21 cm, czyli o kilka centymetrów dłuższym niż w ogniwach stosowanych dotychczas w najpopularniejszych modułach – ogniwach klasy M2 o długości boku 15,6 cm czy klasy M4 o długości boku 16,6 cm.

Kilka tygodni temu wprowadzenie na rynek modułu o większej mocy 540 Wp i sprawności przekraczającej 21 proc. ogłosił Longi Solar. Chiński producent w nowych modułach serii Hi-MO5 ma wykorzystać płytki klasy M10 o powierzchni 182 mm2. Nowe moduły Longi Solar mają być dostępne w dwóch wersjach – z 72 ogniwami (540 Wp) oraz 66 ogniwami (495 Wp).

Wprowadzenie modułu o mocy sięgającej 580 Wp ogłosił niedawno największy na świecie producent paneli PV JinkoSolar. Moduł o nazwie Tiger Pro ma bazować na rozwijanej dotychczas serii monokrystalicznych modułów PERC o nazwie Tiger. Z informacji, które zostały podane dotychczas przez chińskiego producenta, wiadomo na razie, że w nowym module Tiger Pro wykorzystane zostaną połówkowe ogniwa oraz technologia Tiling Ribbon mająca zmniejszyć odstępy między ogniwami. Zastosowanych zostanie 9 busbarów. Moduł ma być dostępny zarówno w wersji jednostronnej jak i dwustronnej – o sprawności wynoszącej odpowiednio 21,6 proc. oraz 21,4 proc.

Z kolei inny z czołowych producentów paneli fotowoltaicznych z Chin, JA Solar, poinformował o planach wprowadzenia na rynek modułów serii Deep Blue 3.0 o jednostkowej mocy 525 Wp. W tym przypadku uwagę zwraca zwłaszcza liczba 11 busbarów. Rozmiary zastosowanych ogniw mają wynieść 18×18 cm. Podobnie jak w nowych modułach wspomnianych wyżej producentów zastosowana ma być technologia ogniw połówkowych.

Nowy moduł JA Solar ma się składać z 72 ogniw, natomiast chiński producent zapowiada, że możliwe jest zwiększenie liczby ogniw do 78, co powinno przełożyć się na osiągnięcie jednostkowej mocy modułu blisko 600 Wp.

REKLAMA

JA Solar wylicza, że zastosowanie nowych modułów, w porównaniu do modułów klasy 400 Wp, może obniżyć koszty inwestycji, przekładając się na niższe koszty wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) średnio o 7-9 proc.

Według JA Solar nowe moduły mają być przeznaczone – z uwagi na swoje rozmiary wynoszące 2,267 m x 1,123 m – głównie do przemysłowych instalacji PV. JA Solar podkreśla przy tym, że dzięki zastosowaniu lżejszych ram udało się istotnie zredukować wagę modułu, która ma sięgać 28,5 kg.

Nowy moduły JA Solar mają trafić do seryjnej produkcji już w tym kwartale, a chiński producent zapowiada budowę linii produkcyjnych mogących wytwarzać tego rodzaju moduły o mocy sięgającej aż 14 GW w skali roku.

Poziom 600 Wp

Teraz stawkę podbija Trina Solar, zapowiadając wprowadzenie modułu o mocy 600 Wp. Chiński producent nie podaje na razie szczegółowej specyfikacji tego modułu, ani terminu, w którym ruszy z produkcją.

Z informacji przekazanych przez chińskiego producenta na razie wiadomo jedynie, że w nowym module serii Vertex o mocy 600 Wp mają zostać zastosowane płytki krzemowe o długości boku 21 cm, a sprawność modułu ma przekraczać 21 proc.

Trina Solar jednocześnie informuje, że w czwartym kwartale tego roku rozpocznie seryjną produkcję modułów o mocy 550 Wp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.