ELQ skupi się na fotowoltaice

ELQ skupi się na fotowoltaice
Krzysztof Zawadzki, ELQ

Częstochowska spółka ELQ SA jest coraz aktywniejsza na rynku instalacji fotowoltaicznych. Akcjonariusze i zarząd mają dywersyfikować działalność, stawiając na rozwój w różnych obszarach energetyki.

W ramach porządkowania działalności biznesowej spółka ELQ SA odstąpiła od realizacji postanowień listu intencyjnego podpisanego kilka miesięcy temu z sędziszowskim Fluid SA. Tym samym częstochowska firma zakończyła negocjacje w sprawie ewentualnego zawarcia umowy inwestycyjnej, która wiązałaby się z zaangażowaniem we wspólny projekt kwoty 29 mln zł.

– Nie widzimy perspektyw na kontynuację rozmów w tej sprawie. ELQ SA zamierza skupić się dziś na rozwoju rynku OZE, w szczególności elektrowni fotowoltaicznych – przekonuje Krzysztof Zawadzki.

REKLAMA

W nowy kierunek, który obiera częstochowska firma, wpisuje się ogłoszona właśnie umowa o współpracy z Columbus Energy w zakresie realizacji projektów fotowoltaicznych.

Zgodnie z umową Columbus uzyskał prawo do oceny i zaangażowania się w projekty przygotowywane przez ELQ. Krakowska spółka posiada teraz wyłączność w nabyciu poszczególnych projektów ELQ funkcjonujących jako spółki celowe.

REKLAMA

ELQ zobowiązała się w ciągu 10 dni roboczych od daty uzyskania przez daną spółkę celową ostatecznej i prawomocnej decyzji o udzieleniu pozwolenia na budowę danego projektu powiadomić Columbus, który będzie miał 30 dni na przyjęcie oferty sprzedaży 100 proc. udziałów w danej spółce celowej. Cena sprzedaży każdego przedsięwzięcia będzie obliczona w oparciu o zainstalowaną moc przewidzianą w dokumentacji.

Umowa dała również ELQ SA prawo do pośrednictwa w nabywaniu przez Columbus udziałów w spółkach celowych realizujących projekty instalacji fotowoltaicznych należących do estońskiej spółki Huffington Invest Group OÜ.

Częstochowska firma uzyskała ponadto wyłączność na dostawy stacji transformatorowych oraz na realizację generalnego wykonawstwa instalacji fotowoltaicznych realizowanych w formule EPC w projektach należących do ELQ lub estońskiego podmiotu.

– Grupa ELQ konsekwentnie zwiększa swoją wartość i realizuje plany osiągnięcia pozycji istotnego gracza na rynku dużej fotowoltaiki. Mamy ambitne plany rozwoju obejmujące nie tylko produkcję stacji i usługi generalnego wykonawstwa, ale także takie obszary jak np. magazynowanie energii, elektromobilność oparta na wodorze i produkcja innych urządzeń energetycznych – informuje Marcin Sołtysiak, przedstawiciel głównego akcjonariusza i doradca zarządu ELQ SA.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.