JinkoSolar podnosi sprawność ogniwa fotowoltaicznego

JinkoSolar podnosi sprawność ogniwa fotowoltaicznego
JinkoSolar

Największy na świecie producent ogniw i modułów fotowoltaicznych JinkoSolar poinformował o osiągnięciu rekordowej sprawności pełnowymiarowego, monokrystalicznego ogniwa typu N.

Wynik sprawności zmierzony na ogniwie dostarczonym przez chińskiego producenta do badań w niemieckim instytucie ISFH wyniósł 24,79 proc.

JinkoSolar zapewnia, że to rekordowa sprawność jeśli chodzi o pełnowymiarowe ogniwo monokrystaliczne. Powierzchnia ogniwa dostarczonego do testów wyniosła 267,72 cm2.

REKLAMA

Wcześniej w tym roku ten sam instytut ISFH zmierzył rekordową sprawność ogniwa dostarczonego przez innego chińskiego producenta, które wykonano w technologii quasi-mononokrystalicznej łączącej strukturę polikrystaliczną i monokrystaliczną.

Sprawność ogniwa wykonanego w technologii tzw. mono-cast, o powierzchni 252 cm2, które dostarczyła Trina Solar, wyniosła 23,22 proc.

Technologia określana jako cast-mono ma łączyć wyższą wydajność ogniw monokrystalicznych oraz niższe koszty wytwarzania występujące w przypadku ogniw polikrystalicznych, a do tego ma ją charakteryzować korzystniejszy współczynnik temperaturowy, oznaczający wolniejszą utratę wydajności wraz z nagrzewaniem się ogniwa.

Także w tym roku inny chiński producent Canadian Solar poinformował o osiągnięciu znakomitego wyniku sprawności pełnowymiarowego, polikrystalicznego ogniwa PERC typu N na poziomie 23,81 proc., co oznacza poprawę aż o 1 punkt procentowy w stosunku do ostatniego rekordowego wyniku odnotowanego przez tego producenta. Taki wynik potwierdzono w badaniach niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE na ogniwie w rozmiarach 157 x 157 mm, w którym wykorzystano technologię określaną jako PASCon (Passivated Contact).

Według zestawienia amerykańskiego National Federal Energy Laboratory (NREL), rekord sprawności pełnowymiarowego ogniwa monokrystalicznego wykonanego z udziałem technologii PERC wynosi obecnie 26,1 proc. Taka sprawność została zmierzona na ogniwie opracowanym przez niemieckich naukowców z Fraunhofer ISE.

Natomiast rekordowe sprawności ogniw cienkowarstwowych wynoszą 23,4 proc. – dla technologii CIGS, a także 22,1 proc. dla ogniw CdTe. W pierwszym przypadku autorem rekordu jest japoński SolarFrontier, a w drugim – amerykański First Solar. Obie firmy są największymi na świecie producentami ogniw i modułów w tych technologiach.

Z kolei rekordowa sprawność ogniwa polikrystalicznego według NREL wynosi obecnie 23,3 proc. i chodzi o ogniwo opracowane przez JinkoSolar.

REKLAMA

Chiński producent nie chce jednak stawiać na rozwój ogniw w technologii polikrystalicznej i planuje skupienie się na technologii monokrystalicznej.

Na koniec 2019 r. roczne zdolności produkcyjne firmy zatrudniającej około 15 tys. pracowników wynosiły 11,5 GW w przypadku wafli monokrystalicznych, 10,6 GW w zakresie ogniw i 16 GW jeśli chodzi o moduły.

Natomiast na koniec 2020 roku JinkoSolar chce posiadać linie umożliwiające roczną produkcję modułów PV o mocy 25 GW.

JinkoSolar zapowiada jednocześnie, że będzie wykorzystywał przy produkcji modułów wyłącznie wysokowydajne ogniwa monokrystaliczne.

Prognoza sprzedaży chińskiego producenta na ten rok mówi natomiast o całkowitej mocy sprzedanych modułów rzędu 18-20 GW. W 2019 roku Jinko Solar sprzedał moduły o mocy około 14,5 GW.

Ostatnio chińska firma zasygnalizowała wprowadzenie na rynek modułu fotowoltaicznego charakteryzującego się jedną z najwyższych mocy na rynku, wynoszącej aż 580 W.

W nowym module Tiger Pro wykorzystane zostaną połówkowe ogniwa oraz technologia Tiling Ribbon mająca zmniejszyć odstępy między ogniwami. Zastosowanych zostanie 9 busbarów.

Moduły Tiger Pro mają być dostępne zarówno w wersji jednostronnej jak i dwustronnej – o sprawności wynoszącej odpowiednio 21,6 proc. oraz 21,4 proc.

Więcej na ten temat w artykule: Wyścig producentów paneli fotowoltaicznych. Coraz bliżej 600 Wp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.