Studenci z AGH zbudują dom solarny

Studenci z AGH zbudują dom solarny

Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbuduje dom solarny w ramach konkursu Solar Decathlon China 2021. AGH będzie współpracować przy tym projekcie z chińską uczelnią techniczną. Akademia jest pierwszą uczelnią z Polski biorącą udział w globalnej serii konkursów Solar Decathlon.

Wydział Energetyki i Paliw AGH został zaproszony do współpracy w konkursie przez China University of Mining and Technology, lidera projektu. Celem badawczym zespołu z Akademii jest zaprojektowanie strony energetycznej domu. Dodatkowo AGH odpowiedzialna jest za poszukiwanie partnerów z jednostek badawczych, firm oraz osób związanych z nowoczesnym budownictwem, które chcą dołączyć do tego projektu. 

Głównym zadaniem w konkursie jest stworzenie od podstaw domu zasilanego całkowicie energią słoneczną. Jak wskazuje nazwa inicjatywy, jest to słoneczny dziesięciobój. Gotowe budynki będą oceniane w 10 różnych kategoriach, takich jak wydajność energetyczna, potencjał rynkowy czy wygoda oraz przyjazność środowisku. Kluczowe jest, aby finalny obiekt był także funkcjonalny, przystępny finansowo oraz miał atrakcyjny design.

REKLAMA

Naukowcy z AGH rozpoczynają właśnie pierwszy etap prac, czyli modelowanie i testowanie systemów energetycznych mających swoje zastosowanie w obiekcie. Projektują między innymi panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, układy dystrybucji ciepła i chłodu czy oświetlenia. Efektem końcowym ich prac ma być zoptymalizowany dom przyszłości, w którym jak najmniejszym kosztem możemy wytworzyć jak najwięcej energii.

Konkurs budowania domów solarnych odbywa się cyklicznie na sześciu kontynentach. Zespół z AGH bierze udział w edycji Solar Decathlon China 2021. Polsko-chińska ekipa będzie rywalizować z kilkunastoma innymi drużynami z całego świata.

Domy zbudowane na konkurs finalnie staną w Chinach i będą służyć jako element kompleksu mieszkalnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Budynki będą także laboratoriami i modelami do analizy w zakresie zrównoważonego rozwoju energetycznego.

REKLAMA

Zespół z AGH liczy obecnie 9 osób i wciąż poszukuje chętnych do współpracy przy projekcie. 

Wcześniej na krakowskiej uczelni został opracowany m.in. heliostat (na zdjęciu), czyli urządzenie, dzięki któremu biura, mieszkania czy dziedzińce będą mogły być doświetlone światłem naturalnym.

Heliostat doprowadza światło słoneczne głęboko do wnętrza pomieszczeń. W środku obudowy, oprócz zwierciadła płaskiego, które jest odpowiedzialne za odbijanie światła słonecznego, znajduje się również mechanizm do ustawiania urządzenia we właściwym kierunku i tym samym stałego rozświetlania ciemnej kuchni lub korytarza.

Zaproponowana przez naukowców z AGH konstrukcja ma rozwiązywać problem pomieszczeń źle usytuowanych, z małymi oknami czy zacienionych przez inne obiekty.

Autorzy rozwiązania wskazują ponadto, że odbiornikiem światła z heliostatu mogą być również panele fotowoltaiczne, które dzięki wsparciu urządzenia mogą zwiększyć ilość energii generowanej przez fotowoltaikę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.