Nomad Electric rozpoczyna testy modułów dwustronnych

Nomad Electric rozpoczyna testy modułów dwustronnych
Nomad Electric

Firma, która realizuje obecnie ponad 50 projektów farm fotowoltaicznych, postanowiła sprawdzić, jaki wpływ na efektywność pracy famy fotowoltaicznej ma zastosowanie paneli dwustronnych i odpowiedniego podłoża. Testy rozpoczęto na wybudowanej i podłączonej do sieci farmie PV, która znajduje się na Pomorzu.

Nowe technologie z impetem wkraczają w polski sektor fotowoltaiczny. Jak wylicza Nomad Electric, jeszcze do niedawna w wielkopowierzchniowych inwestycjach PV w Polsce powszechnie stosowanym rozwiązaniem były moduły polikrystaliczne o mocy do 290 Wp. Wraz ze spadającymi kosztami sprzętu, standardem stają się moduły monokrystaliczne o mocy ponad 350 Wp, a w ofercie dostawców pojawiają się urządzenia o mocy nawet ponad 600 Wp.

Jak ocenia Nomad Electric, trendem, który zdominuje najbliższe lata, będzie upowszechnienie stosowania modułów dwustronnych (ang. bifacial).

REKLAMA

Dwustronne panele fotowoltaiczne mogą produkować energię elektryczną zarówno z promieni słonecznych padających z przodu, jak również z promieni odbitych od podłoża.

Możliwość produkcji energii elektrycznej również z promieni odbitych od podłoża sprawia, że istotne znaczenie dla efektywności ma rodzaj zastosowanej powierzchni. Wyniki międzynarodowych badań wskazują, że w zależności właśnie od zastosowanego podłoża i jego współczynniku odbicia produkcja energii może zwiększyć się od 10% do 20%.

Nomad Electric postanowił sprawdzić efektywność takich modułów, rozpoczynając testy na farmie fotowoltaicznej, w której zastosowano moduły typu bifacial, zlokalizowanej w miejscowości Lipia Góra w województwie pomorskim.

Firma podkreśla, że do tej pory krajowi inwestorzy realizujący projekty z wykorzystaniem modułów dwustronnych mogli bazować jedynie na wynikach testów efektywności uzyskanych w innych krajach.  Rynki te mają jednak inną charakterystykę i warunku nasłonecznenia, w związku z czym nie dostarczają danych na temat potencjalnych korzyści, które byłyby adekwatne dla polskiego rynku.

REKLAMA

Postanowiliśmy sprawdzić, ile procent uzysku energii uda się otrzymać w zależności od zastosowanego podłoża. Testy obejmą cztery rodzaje powierzchni: obszar trawisty, białą geowłókninę, piasek siany oraz białe kruszywo. Przy czym niezależnie od rodzaju powierzchni, pierwszą warstwę zawsze stanowi geowłóknina, która zapobiega zarastaniu podłoża przez roślinność – mówi Paweł Czaus, prezes Nomad Electric, podkreślając jednocześnie istotną rolę doboru odpowiedniej konstrukcji, na której układane są panele.

Bardzo ważnym aspektem przy projektowaniu i budowaniu farmy fotowoltaicznej pracującej na modułach bifacial jest zapewnienie maksymalnego odsłonięcia obydwu stron modułów. W pionierskim projekcie zastosowaliśmy konstrukcje produkowane przez polską firmę Corab Sp. z.o.o. – dodaje prezes Nomad Electric.

Do pomiaru wykorzystywane jest oprogramowania klasy SCADA Industrial. Pierwsze wyniki pomiarów, bazujące na porównaniu efektywności z farmami używającymi modułów jednostronnych,  powinny być znane pod koniec roku.

Coraz częstsze stosowanie modułów dwustronnych jest najlepszym dowodem na to, że polskie spółki są w stanie skutecznie wdrażać innowacyjne rozwiązania. Każdy, z ponad 40 realizowanych przez nas projektów, budujemy na modułach bifacial, niezależnie od rozmiaru inwestycji. Dzięki połączeniu najwyższej klasy sprzętu oraz innych nowoczesnych technologii, takich jak zaawansowana analityka pracy elektrowni oparta na algorytmach machine learning czy AI, jesteśmy w stanie zaproponować na polskim rynku rozwiązania znane z rynków  rozwiniętych lub nawet je przeywższające – podkreśla Paweł Czaus.

Nomad Electric jest generalnym wykonawcą projektów PV. Firma kompleksowo wdraża projekty fotowoltaiczne w formule EPC (Engineering, Procurment, Construction), czyli od etapu projektowania, przez dostawę komponentów, aż po budowę. Drugim obszarem działań Nomad Electric są usługi O&M (Operations and Maintenance). Obejmują one serwis techniczny i administracyjny dla elektrowni fotowoltaicznych, w tym usługi monitoringu 24/7, serwisu prewencyjnego i serwisu naprawczego oraz zarządzania aktywami na terenie całej Polski.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.