Orlen i Energa wybudują elektrownie fotowoltaiczne o mocy 19 MW

Orlen i Energa wybudują elektrownie fotowoltaiczne o mocy 19 MW
Energa

Orlen zwiększa zaangażowanie w fotowoltaikę. Po pilotażowych mikroinstalacjach fotowoltaicznych zrealizowanych na stacjach paliwowych i budowie instalacji PV na dachach siedziby koncernu paliwowego w Płocku przychodzi czas na większe projekty PV.

Spółki Orlen Projekt i Energa Invest, spółki z grupy kapitałowej Orlen, przystąpiły do współpracy przy realizacji zamówienia, które obejmuje opracowanie koncepcji oraz dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 19 MW.

Inwestycje mają zostać zrealizowane w terminalach paliwowych w Ostrowie Wielkopolskim, Żurawicy, Sokółce, a także w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku, Zakładzie Produkcyjnym w Trzebini oraz we włocławskim ANWIL-u.

REKLAMA

Ostatnio na dachach siedziby Orlenu w Płocku pojawiła się największa jak dotąd w tej grupie instalacja fotowoltaiczna, której moc wynosi niemal 50 kWp i która składa się z 175 paneli polikrystalicznych o mocy 285 W każdy, wyposażonych w optymalizery mocy, które – jak podaje Orlen Projekt – mają umożliwić zwiększenie do 25 proc. wytworzonej energii elektrycznej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia.

Wcześniej PKN Orlen zamontował instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 180 kWp, zbudowane zarówno z paneli monokrystalicznych jak i polikrystalicznych, na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce.

– Działamy z Energą Invest w ramach jednej grupy kapitałowej. Współpraca, którą podjęliśmy, umożliwia wzajemne wykorzystanie potencjału oraz kompetencji obu firm, a co za tym idzie rozszerzenie zakresu świadczonych usług. Doskonała znajomość branż, w których funkcjonujemy, a także ugruntowana pozycja na rynku, są gwarancją wykonywania zadań na najwyższym poziomie – mówi Marcin Kasza, prezes zarządu Orlen Projekt.

REKLAMA

Energa posiada na razie dwie farmy fotowoltaiczne uruchomione jeszcze przed 2016 roku w systemie zielonych certyfikatów. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Druga elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1,63 MW znajduje się w Gdańsku. 

W ubiegłym roku spółka Energa OZE podpisała umowę przedwstępną na zakup 100 proc. udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością PV Wielbark, do której należy obecnie realizowana inwestycja budowy nowej farmy fotowoltaicznej o mocy 8 MW w Borkach Wielbarskich w województwie warmińsko-mazurskim. 

Wcześniej w ubiegłym roku Energa informowała natomiast, że przystępuje do realizacji jednego z największych projektów fotowoltaicznych w Polsce, określanego jako PV Gryf.

Ta farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w niedalekiej odległości od budowanej obecnie przez Energę farmy wiatrowej o mocy 31 MW, powstającej w gminie Przykona w powiecie tureckim. Łączna moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej PV Gryf wyniesie 19,83 MW i złoży się na nią w sumie 69 588 paneli PV.

W tym przypadku panele fotowoltaiczne w całości będą znajdować się na terenie zrekultywowanego wyrobiska po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, eksploatowanego w latach 90.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.