Growatt i PVGroup.pl zbadają efektywność instalacji PV

Growatt i PVGroup.pl zbadają efektywność instalacji PV

Firma Growatt New Energy, światowy lider w dziedzinie falowników fotowoltaicznych, wraz z jednym z dystrybutorów, firmą PVGroup.pl, liderem w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych w Polsce, przeprowadzą badania instalacji obejmujące obszar całego kraju.

Celem projektu jest odpowiedź na poniższe pytania:

  • Jak można wpłynąć na poprawę wydajności systemów fotowoltaicznych zlokalizowanych na terenie Polski?
  • Jak analiza sprawności instalacji fotowoltaicznej może posłużyć do poprawy wydajności instalacji fotowoltaicznych?
  • Jaka jest naprawdę opłacalność inwestycji w instalacje fotowoltaiczne?

Aby odpowiedzieć na te pytania, serwis Growatt.pl wraz z PVGroup.pl będą monitorować instalacje PV, gromadząc istotne dane z falowników. Ale nie tylko dane z falownika posłużą do analizy.

REKLAMA

Badana będzie cała instalacja, uwzględniając zastosowany panel fotowoltaiczny (technologia: szkło-szkło / szkło-folia PERC / szkło-folia Shingled itd.), ich ułożenie względem południa, kąt pochylenia, średnica okablowania oraz miejsce montażu falownika.

Powyższe informacje dostarczy firma PVGroup.pl za pisemną zgodą właścicieli instalacji.

Gromadzenie danych z pracujących elektrowni słonecznych potrwa 365 dni. W tym czasie będzie można zaobserwować w pełni zakres wydajności (kWh/kWp) instalacji oraz ewentualnie wskazać różnice w wydajności instalacji ułożonych w różnych częściach naszego kraju.

Jak wyniki badań wydajności paneli słonecznych oraz falowników mogą wpłynąć na wydajność całej instalacji?

REKLAMA

Zebrane dane (konfiguracja podłączenia ciągów paneli, analiza przewymiarowania/niedowymiarowania, temperatura otoczenia falownika, temperatura wewnątrz falownika, konsumpcja energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, wpływ opadów atmosferycznych na rezystancję izolacji, pomiary rezystancji izolacji dla różnych pór roku, analiza krzywej I-V ciągów paneli w zależności od pory roku itp.) będą analizowane przez zespół w Polsce oraz przez fabryczny zespół badawczo-rozwojowy w laboratorium Growatta w Azji.

Wzięciem udziału w naszych badaniach wyraziła zainteresowanie jedna z wiodących uczelni technicznych z Krakowa. Szczegóły współpracy są jeszcze w trakcie ustalania.

Przykładowe dane ukazujące pomiary oraz porównanie dla różnych konfiguracji przedstawiają poniższe zdjęcia:

Dodatkowe informacje na temat programu możesz naleźć na stronach Growatt.pl oraz PVGroup.pl.

Poza bezpłatnym monitorowaniem instalacji fotowoltaicznej przez serwis Growatt, firma MP Solar oraz PVGroup.pl przewidziały promocję dla klientów, którzy wyrażą zgodę na zdalne monitorowanie systemów fotowoltaicznych zainstalowanych w ich domach lub firmach. 

artykuł sponsorowany