Foton Technik: domowa instalacja fotowoltaiczna zwróci się do 6 lat

Foton Technik: domowa instalacja fotowoltaiczna zwróci się do 6 lat
Foton Technik

Jedna z czołowych firm na krajowym rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych, Foton Technik, przedstawiła analizę okresu zwrotu inwestycji w domową instalację PV, zapewniając, że dzięki systemowi upustów i dofinansowaniu możliwy jest zwrot z takiej inwestycji w okresie do 6 lat.

Foton Technik podkreśla, że podstawowym czynnikiem warunkującym opłacalność inwestowania w domową instalację fotowoltaiczną jest bieżące zużycie prądu. Zdaniem firmy, jeżeli rachunki miesięczne za prąd wynoszą co najmniej około 150 zł, to istnieją ekonomiczne przesłanki, aby taki system zainstalować w swoim domu.

Firma odpowiadająca za segment dachowych elektrowni PV w grupie Innogy szacuje w opublikowanej analizie, że w przypadku, gdy rachunek za prąd wynosi miesięcznie około 200 zł, odbiorca zużywa rocznie około 3,5-4 MWh, a żeby ograniczyć rachunek do minimum, należy zamontować instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 4 kWp.

REKLAMA

Foton zaznacza, że jednak, żeby mieć pewność co do optymalnej wielkości systemu, konieczny jest audyt specjalisty.

– W Foton Technik naszą rozmowę z klientem rozpoczynamy od ustalenia, czy instalacja fotowoltaiczna jest mu potrzebna i na jakie oszczędności może liczyć inwestując w system PV. Chodzi o to, aby w przypadku kredytowania systemu miesięczny koszt nie przekraczał dotychczas opłacanego rachunku za prąd. Sam rachunek zaś zostaje obniżony do minimum, czyli do tzw. opłat stałych – mówi Błażej Fiecek, członek zarządu ds. finansów Foton Technik.

REKLAMA

Foton Technik zaznacza, że okres zwrotu inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną obecnie mogą wyraźnie skrócić dotacje z rządowego programu Mój Prąd, z którego na system PV o mocy od 2 kW do 10 kW można pozyskać dotację do 5 tys. zł, a skorzystanie z tego programu nie wyklucza ubiegania się o preferencyjne finansowanie z innych źródeł, a dodatkową korzyść da skorzystanie z podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.

W swojej analizie Foton Technik przyjmuje, że dla domu o powierzchni 120 m2, zamieszkanego przez 4-osobową rodzinę, zużywającą rocznie 3,5 MWh energii elektrycznej, roczny koszt energii może wynosić 2160 zł. Z kolei dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej możliwe jest wygenerowanie oszczędności na rachunku za energię sięgającej nawet 2122 zł, ograniczając rachunek do opłat stałych.

W analizie Foton Technik przyjęty jest średni koszt instalacji PV na poziomie 5100 zł, co przy instalacji o mocy 4 kWp daje wartość 20 400 zł.

Według firmy taki koszt można pomniejszyć o 7772 zł, korzystając z dotacji i ulgi podatkowej, a uwzględniając roczne oszczędności na poziomie 2122 zł, można osiągnąć zwrot z inwestycji po 6 latach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.