Rekordowa liczba mikroinsalacji przyłączona do sieci Taurona

Rekordowa liczba mikroinsalacji przyłączona do sieci Taurona
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Tauron Dystrybucja w pierwszym półroczu 2020 r. przyłączył do sieci energetycznej niemal 35 tys. mikroinstalacji OZE. Spółka zapewnia, że pomimo tak dużej liczby przyłączeń nie odnotowała opóźnień w wykonaniu przyłączeń w ustawowym terminie.

W pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. w sieci Taurona Dystrybucji pojawiło się dokładnie 34 632 mikroinstalacji o łącznej mocy 235 MW. Tylko jedna z nich została wykonana w technologii innej niż fotowoltaiczna. Chodzi o mikrobiogazownię rolniczą.

Dla zobrazowania skali wzrostu zainteresownia mikroinstalacjami Tauron przytacza liczby dotyczące przyłączeń w latach poprzednich. 

REKLAMA

W 2017 roku do sieci Tauron Dystrybucja przyłączono ponad 4 tysiące mikroinstalacji o łącznej mocy około 25 MW. W roku 2018 było to niecałe 8 tysięcy o łącznej mocy ok. 50 MW. Natomiast rok 2019 przyniósł w tym zakresie ogromy wzrost i było to już ponad 30 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 206 MW.

Obecnie poziom przyłączeń z całego roku 2019 został przekroczony już w pierwszym półroczu 2020.

Wojciech Ignacok, prezes zarządu Tauron Polska Energia, szacuje, że do końca 2020 roku Tauron Dystrybucja przyłączy nawet około 70 tysięcy mikroinstalacji.

– W pierwszym półroczu 2020 roku przyłączyliśmy więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 roku. To świadczy o skali rewolucji energetycznej, którą przeprowadzają Polacy na dachach swoich domów. Widzimy, że nawet pandemia koronawirusa nie spowolniła tempa rozwoju fotowoltaiki w Polsce – komentuje Wojciech Ignacok.

Jednocześnie w komunikacie na temat rosnącej liczby przyłączeń mikroinstalacji Tauron podkreśla wyzwania stawiane przed operatorem sieci dystrybucyjnej w Grupie Tauron. – Rozwój technologiczny i zmieniające się warunki pracy sieci poprzez rozwój OZE stawiają przed operatorami sieci wymóg zapewnienia odpowiedniej struktury sieci i stanu urządzeń elektroenergetycznych – czytamy w komunikacie.

Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia, sygnalizuje możliwe przyszłe problemy z obsługą dalszych zgłoszeń na terenach, gdzie funkcjonuje już duża liczba mikroinsatlacji.

REKLAMA

 Już dziś zdajemy sobie sprawę, że w kolejnych latach mogą się pojawić ograniczenia techniczne oraz możliwości konsumpcji energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł na terenach o dużej liczbie inwestycji w mikroinstalacje. Planujemy więc uruchomienie między innymi dedykowanych programów inwestycyjnych mających na celu zwiększenie potencjału do przyłączania kolejnych OZE oraz elastyczności sieci dystrybucyjnej – tłumaczy Jerzy Topolski.

Jak podkreśla spółka, do efektywnego zarządzania posiadanym majątkiem niezbędny jest szybki dostęp i analiza olbrzymiej ilości danych o stanie sieci. Chodzi tu o dalszy rozwój i integrację systemów sterowania i nadzoru nad pracą sieci dystrybucyjnej, systemów umożliwiających automatyczną lokalizację miejsca zwarcia oraz zmiany konfiguracji sieci i zarządzania jej pracą.

– Wiąże się to z wdrożeniem systemów inteligentnego opomiarowania sieci elektroenergetycznej (liczniki, transmisja, system akwizycji i obróbki danych pomiarowych), a więc budową sieci w standardzie „smart grid”. Taka sieć będzie w stanie sprostać zmieniającym się potrzebom przyłączonych odbiorców i wytwórców energii, w tym szczególnie wytwórców OZE – czytamy w komunikacie Taurona.

Od stycznia do końca czerwca br. spółka przyłączyła także 23 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, z których tylko jedno nie zostało wykonane w technologii fotowoltaicznej. Była to elektrownia wodna. Łączna moc instalacji OZE przyłączonych w pierwszym półroczu do sieci Tauron Dystrybucja wyniosła 254 MW. 

Tauron zapewnia, że wnioski o przyłączenie instalacji OZE do sieci Tauron Dystrybucja są dotychczas realizowane bez zakłóceń.

Jednym z oferowanych przez spółkę rozwiązań jest opcja wcześniejszego wystąpienia o uzyskanie wstępnych informacji o możliwościach przyłączenia obiektu w danej lokalizacji. Dzięki temu potencjalny inwestor ma składać wniosek, dla którego możliwość wydania pozytywnych warunków przyłączenia jest już wcześniej wstępnie sprawdzona.

Tauron podkreśla, że niezależnie od tego każdy inwestor ma możliwość oszacowania możliwości przyłączenia na podstawie informacji o dostępnych mocach przyłączeniowych, które są publikowane na jego stronie internetowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.